Salgın döneminde işsiz kalan 100’e yakın müzisyen, yaşamına son verdi

CHP Milletvekili Gamze Taşcıer, salgın döneminde 100'e yakın müzisyenin işsiz kaldığı için yaşamına son veriğini açıkladı.CHP Ankara Milletvekili ve Parti Meclisi üyesi Gamze Taşcıer, pandem...

EMEK DÜNYASI 16.09.2020 - 18:18 16.09.2020 - 18:18

CHP Milletvekili Gamze Taşcıer, salgın döneminde 100'e yakın müzisyenin işsiz kaldığı için yaşamına son veriğini açıkladı.

CHP Ankara Milletvekili ve Parti Meclisi üyesi Gamze Taşcıer, pandemi döneminde ekonomik olarak en çok etkilenen gruplardan biri olan müzik ve sahne sanatçılarının sorunlarını gündeme getirdi. Taşçıer, Müzik-Sen’in verilerini açıkladı.

"GÜVENCESİZ ÇALIŞAN MÜZİK VE SAHNE EMEKÇİLERİ HİÇBİR DESTEKTEN YARARLANAMIYOR"

Salgınla mücadelede bilim insanları tarafından ifade edilen ve alınması elzem kararlar yerine saat sınırı ve müzik yasağı gibi yasakların getirildiğini ifade eden Taşcıer, “Garip ve anlamsız yasaklarla salgınla sözde bir mücadele veriliyor. Sanki virüs müzikle belirli bir saatten sonra yayılıyormuş gibi adımlar atıldı. Çoğu güvencesiz çalışan müzik ve sahne emekçileri hiçbir destekten yararlanamıyorlar. Yüz binlerce insan adeta açlığa ve ölüme terk edildi” dedi.

“MÜZİK YAYINLARI YASAK, AKP MİTİNİGLERİ SEBEST"

Koronavirüs salgınına yönelik alınan önlemlerin tutarsızlığına dikkat çeken Taşcıer, “Pandemi nedeniyle eğlence yerleri kapatıldı, düğünlerde kısıtlamalara gidildi, müzik yayınları bitirildi. Salgınlarda alınması gereken önlemler arasında mıdır bunlar, evet olabilir. Ancak siz eğlence yerlerini kalabalık oluyor diye kapatıp hiçbir sosyal mesafenin olmadığı AKP mitinglerine izin veriyor, AKP’li milletvekillerinin binlerce kişilik düğünlerine izin veriyorsanız iki yüzlü bir tutum var demektir. Ya tam mücadele edersiniz ya da mücadele ediyor gibi yaparsınız. İktidar şuan eder gibi yapıyor” dedi.

"DAHA FAZLA GEÇ OLMADAN BU İNSANLARA DESTEK VERİLMELİ"

Taşcıer, müzik ve sahne sanatçılarına destek verilmesi gerektiğinin de altını çizerek, “Geldiğimiz noktada pandemiden olumsuz etkilenen sektörlerin tamamına dair kapsamlı çalışma yaptı mı iktidar? Sosyal devlet olmanın gereği bu değil midir? Daha fazla geç olmadan bu insanlara destekler açıklanması gerekiyor” çağrısı yaptı.

"MÜZİK ALETLERİNİ SATARAK EVE EKMEK GÖTÜRMEYE ÇALIŞAN MÜZİSYENLER VAR"

Hali hazırda ekonomik zorluklar yaşayan müzisyenlerin pandemi ile birlikte çok daha kötü duruma geldiklerini ifade eden Taşcıer, “Müzik-Sen’in verilerine göre pandemi başladığından bu yana intihar eden müzisyenlerin sayısı 100’e yaklaşmış. Müzik aletlerini satarak eve ekmek götürmeye çalışan müzisyenler var. Pandemi sonrası ne yapacaklarını düşünemiyorlar. Bu insanların sigortaları yapılmadığı için hiçbir güvenceleri de yok. Ne bugüne ne de geleceğe güvenle bakamıyorlar” ifadelerine yer verdi.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@