Merkezde can dostlara yönelik yıl boyunca, 348 kısırlaştırma, 64 ortopedi ve 72 ameliyat işlemi yapılırken, 786 kere de antibiyotik ve serum tedavisi uygulandı. 2022 yılında 119 can dostun sahiplendirilerek, sıcak yuvalarına kavuştuklarını belirten Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse de “Merkezimizde yıl baz alındığında oldukça önemli ameliyat ve tedavi gerçekleştirildi. Bu anlamda değerli mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

Son günlerde sokak hayvanlarının çoğaldığının farkında olduklarını kaydeden Başkan Köse, konuya ilişkin, “Bu anlamda belediyelerin kanunen yapabileceği tek şey, sokak hayvanlarının tedavi ve aşılarını yapıp alındığı ortama bırakılmasıdır. Biz ne bir vatandaşımızın ne de can dostumuzun zarar görmesini istemiyoruz. Ekiplerimiz bu anlamda ellerinden geldiğinin en iyisini yapmak için çalışıyorlar” diye konuştu.

Karabük'teki kazada 2 kişi yaralandı Karabük'teki kazada 2 kişi yaralandı

Merkez, Karabük Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ile iş birliği içerisinde çalışarak, yaralı olarak gelen yaban hayvanlarının tedavi ve ameliyat işlemlerini de yapıyor.