Rusya Sağlık Bakanlığı aşılanma önerilerini yeniledi

Tedavisi tamamlanan kanser hastaları Sputnik V’yi kullanabilecek. Rusya Sağlık Bakanlığı aşılanma muafiyeti ile ilgili koşulları da netleştirdi.

SAĞLIK 25.07.2021 - 09:07 25.07.2021 - 09:09

Rusya Sağlık Bakanlığı’nın yetişkinlerin Kovid-19'a karşı aşılanmasına ilişkin yönergelerini güncelleyerek, tedavisi tamamlanmış olan tüm kanser hastalarının Sputnik V’yi kullanmalarını önerdi. Potansiyel hematolojik toksisiteli tedavi gören kanserli hastalara ise bu tedaviye başlamadan en az iki hafta önce aşı yapılması tavsiye edildi.

Sağlık Bakanlığı, Rus aşılarıyla aşılanmadan sonra komplikasyon riskinde artış için teorik bir önkoşul olmadığını, zira hiçbirinin canlı virüs içermediğini dile getirdi. Bağışıklık sistemi zayıflamış olan (örneğin, lenfopeni, lökopeni, nötropeni olan) hastalarda aşılamanın etkinliği henüz yeterince araştırılmış olmadığı da ifade edildi.

AŞI MUAFİYETLERİ NETLEŞTİRİLDİ

Güncellenen belgeye göre; aşı bileşenlerine aşırı duyarlılığı, ciddi alerjik reaksiyonları ya da emzirme döneminde olan hastalara sürekli, akut hastalıkları olan ya da kronik hastalıkları nükseden hastalara ise geçici aşılanma muafiyeti tanındı. Novosibirsk’teki Vektor Merkezi’nin geliştirdiği EpiVakKorona aşısının şiddetli alerjilerde, kötü huylu tümörlerde ve birincil bağışıklık yetmezliklerde kontrendike olduğu vurgulandı. Sputnik V aşısının geliştiricisi olan Gamaleya Enstitüsü’nün Direktörü Aleksandr Gintsburg, daha önce bu aşının kalp-damar hastalıkları, astımı, hepatit C ve remisyonda kanseri olan hastalar tarafından kullanılabileceğini duyurmuştu.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@