Kıbrıs'ta külliyeye tepki: Bizim ihtiyacımız olan yeşildir, çevredir

Kıbrıslı mimar ve mühendisler, halkın önceliğinin “külliye” olmadığını belirterek, söz konusu alanın “park” olarak işaretlendini duyurdu.

GÜNDEM 25.07.2021 - 08:57 25.07.2021 - 09:06

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın müjde olarak duyurduğu “KKTC’ye külliye ve millet bahçesi” projesinin yapılacağı alan için daha önce büyük bir park projesi hazırlandığı öğrenildi. Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odası Birliği (KTMMOB) Genel Başkanı Seran Aysel, halkın önceliği ve ihtiyacının “külliye” olmadığını belirterek, şunları söyledi: “Adada şehir içlerinde tek yeşil alanlar askeri alanlar kaldı. Kıbrıslı Türkün ihtiyacı olan ne Cumhurbaşkanlığı Sarayı’dır ne Meclis binasıdır ne de millet bahçesidir. Kıbrıs’ın tek ihtiyacı varlığına ve iradesine saygıdır. Bizim ihtiyacımız olan çevredir, yeşildir, kültürümüzü geliştirmektir.”

“BİZİM KÜLTÜRÜMÜZE UZAK”

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, Seran Aysel şöyle konuştu: “Aniden bir külliye sürprizi çıktı. Bizim kültürümüzde külliyenin K’si bile yoktur. Külliye ve millet bahçesi denilince biz düşünürüz, acaba neden bahsediyor diye. Bunlar Kıbrıslı Türk kültürüne ve kimliğine uzak kelimeler, uzak yapılar ve konular.”

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@