Resul Emrah Şahan, 1982 yılında Ankara’da doğdu.2005 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Şehir ve Bölge Planlama Bölümünden mezun oldu.

2005 ve 2006 yılları arasında İBB, İstanbul Metropolitan Planlama ve Tasarım Merkezi’nde çalıştı.2006 ve 2014 yılları arasında kendi girişimini kurarak ulaşım, altyapı ve kentsel politika geliştirme çalışmalarına yönelik danışmanlık hizmeti verdi.

Aynı zamanda bir teknoloji şirketi kurarak kentsel planlama çalışmalarının teknoloji ile entegrasyonu konusunda çalıştı.

2014 ve 2019 yılları arasında Beylikdüzü Belediyesi, Teknik Koordinasyon ve Projeler Birimi Koordinatörü olarak katılımcı kent planlama ve AR-GE çalışmaları konusunda projeler geliştirdi.

Ekrem İmamoğlu’nun adaylığı sürecinde, İBB 2019 Seçimleri Politika ve Projeler Bildirgesinin hazırlanmasında ana koordinasyonunu yönetti.

Şişli Belediye Başkan Yardımcısı olarak “Şişli’de Kentsel Dönüşüm ve Planlama” çalışmalarının ana koordinasyonunu yürüttü. 

Resul Emrah Şahan, 31 Mart 2024 Yerel Seçimleri için CHP’den İstanbul ili, Şişli ilçesi Belediye Başkan Adayıdır, evli ve bir kızı vardır.