Rusya'nın Akkuyu nükleer santrali yatırımı için Türkiye'ye üç haftada 15 milyar dolar göndereceğini söyledi. Rosatom, gelen paranın bir bölümünü vadesi gelen ödemeleri için kullanacak, geri kalanını da iki yıl boyunca Türkiye’de tutacak. Paranın ilk 5 milyar dolarlık bölümünün Türkiye'ye geldiği öğrenildi.

Rusya ile Türkiye arasında 15 milyar dolarlık para trafiği, dolarda dalgalanmaya neden olrdu. Bloomberg’in haberine göre, Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu (Rosatom), halihazırda yapılacak ödemeler ve önümüzdeki iki yılda yapılacak harcamalar için yaklaşık 15 milyar dolarlık tutarı geçen haftadan beri parçalar halinde Türkiye'ye aktarıyor.

Bu haberin ardından dolar/TL’de dalgalanma yaşandı. Sabah 17,95 seviyelerinde olan kur, bu haberle birlikte 17,76’ya kadar geriledikten sonra tekrar 17,90’ın üzerine yükseldi.

PUTİN’DEN ERDOĞAN’A TAHIL KORİDORU JESTİ

Üst düzey yetkililerin verdiği bilgiye göre, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin koordinasyonunda yürütülen müzakerelerde son nokta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında yapılan görüşmelerde konuldu.

Yetkililerden biri, Putin'in tahıl koridorundaki arabulucu rolü nedeniyle Erdoğan'a bir jest yapmak için süreçte rol aldığını ifade etti.

ÜÇ HAFTADA 15 MİLYAR DOLAR

DSÖ açıkladı: Maymun çiçeği virüsü 92 ülkede, dünya genelindeki vaka sayısı 35 bini aştı DSÖ açıkladı: Maymun çiçeği virüsü 92 ülkede, dünya genelindeki vaka sayısı 35 bini aştı

Diğer yetkililerin verdiği bilgiye göre, söz konusu paranın 5 milyar dolarlık bölümü geçtiğimiz hafta Türkiye'ye ulaştı. Bu hafta sonuna kadar 5 milyar dolarlık ikinci bölümün de ulaşması bekleniyor. Son bölüm ise önümüzdeki hafta Türkiye'de olacak.