Bağımsız Maden İş Sendikası Yönetim Kurulu tarafından Kınık'ta meydana gelen maden ocağındaki patlama dair, "Polyak Maden İşletmesi, yaşanan bu kaza sonrası riskli durumunu korumaktadır. Bu çalışanların her biri açısından yaralanma ve ölüm riski anlamına gelmektedir" uyarısında bulunuldu.

HABER: ESRA TOKAT

İzmir'in Kınık ilçesindeki Polyak Eynez Enerji Üretim Madencilik San. Ve Tic. A.Ş'ye ait kömür ocağında dün akşam saatlerinde metan gazı patlaması meydana geldi. Patlama sonucunda 51 işçi yaralandı.

"POLYAK MADEN İŞLETMESİ RİSKLİ DURUMUNU KORUYOR"

Bağımsız Maden İş Sendikası Yönetim Kurulu tarafından bugün konuya dair detaylı bir basın açıklaması yapıldı. Açıklamada, "Polyak Maden İşletmesi, yaşanan bu kaza sonrası riskli durumunu korumaktadır. Bu çalışanların her biri açısından yaralanma ve ölüm riski anlamına gelmektedir" denildi.

"DENETİMLER YAPILMADAN YAŞANACAK HER TÜRLÜ OLAYIN SORUMLULUĞU İŞLETME YÖNETİCİLERİNE VE ÇALIŞMA BAKANLIĞINA AİTTİR"

Riskler nedeniyle işletmenin Enerji Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı müfettişlerince ayrıntılı bir denetimden geçirilmeden, denetçilerden çalışılabilir izini alınmadan işçilerin üretime başlatılmasının çok büyük sakıncalar taşıdığı kaydedilirken, "Bu denetimler yapılmadan yaşanacak her türlü üzücü olayın sorumluluğu işletme yöneticilerine, bilirkişilere, Çalışma ve Enerji Bakanlığına aittir. Bu uyarımıza Türkiye halkı şahit olsun" ifadeleri kullanıldı. Basın açıklamasının tamamı şu şekilde:

"ACİLEN MADEN HASTALIKLARI HASTANESİ YAPILMALI"

Tüm madenci kardeşlerimize Soma’ya, Kınık’a, Savaştepe’ye, Kırkağaç’a ve tüm ülkeye büyük geçmiş olsun. Yaralı kardeşlerimize acil sağlık diliyoruz. Yakınlarıyla en içten dayanışma duygularımızı paylaşıyoruz.

18 Aralık Saat 21.30’da Kınık Elmadere Köyü’nde Kurulu bulunan Polyak Maden İşletmesi’nde vardiya üç (Paşa)te CO2 üretim ayağında, pis hava çıkışında yaşanan iş kazasından 51 madenci işçi kardeşimiz yaralanmıştır. Yaralı madencilerin yarısı çeşitli yerlerinden çeşitli derecelerde yanarak yaralanmıştır. Kol, parmak kırıkları, beyin kanaması geçirenler söz konusudur. Yarala madenci kardeşlerimiz Soma, Kınık, Bergama Devlet hastanelerinde tedavi altına alınmıştır. İki madenci kardeşimiz İzmir Bozyaka Devlet hastanesine sevk edilmiştir.

Sendika yöneticilerimiz yaşanan kazanın hemen ardından maden işletmesine varmış. Maden işletmesinin yöneticileriyle, işçilerle görüşmeler yapmıştır. İşletme yöneticilerinin işçileri üretim alanına çağırmasına müdahale ederek riskli çalışma ortamına girilmemesi çağrısı yapmıştır. İşletme Müdürü Serkan Bahçekapılı, genel başkanımız Gökay Çakır’ın işe girmeme çağrısı üzerine, görüşmeyi gelmiş, bu çağrının yerinde olduğunu beyan etmiş. İşçiler, riskli üretim alanına böylelikle sokulmamıştır.

Bahçekapılı, sendika yöneticilerimize kazanın oluş biçimini ayak oturmasından, tozdan, ufak taş kesiklerinden 37 madencide küçük yaralanmalar olmuş, ayakta ve oturarak tedavi edildiklerini ifade etmiştir.

Sendika yöneticilerimiz hastaneleri dolaşınca ilk olarak yaralı sayısının en az 51 olduğunu tespit etmiştir. 51 madencinin durumu ciddi olan, konuşamayacak durumdaki, ciddi yanıklara sahip 2’si hariç 49’uyla yüz yüze görüşme yapılmış işçilere kaza anı sorulmuştur. İşçiler de “alev topu gördüklerini, patlamanın basıncıyla yere kapaklandıklarını, patlamanın metan birikmesinin parlamasından olduğunu” ifade ettiler. Çok sayıda yanığa sahip madencinin varlığı olayı açıklığa kavuşturmuştur. Bunun sonucunda olayın bir patlama olduğu açıktır. Bunun üzerine sendika yönetimimiz sabah şirket yönetimiyle tekrar bir görüşme yapmış olup yaklaşık bir saat süren görüşmede şirket yöneticisi Serkan Bahçekapılı “olayın bir patlama olmadığını kesinlikle arka oturması diye tabir edilen bir olay olduğunu” ifade etmiştir. Savcılık ve bilirkişilerin yer altında yaptığı denetimler sonucunda ocakta herhangi bir sorun olmadığına, ocağın çalışabileceğini tarafımıza söylemiştir ve gündüz vardiyasıyla ocak çalışmaya başlatılmıştır.

Gözden kaçırmayın

EYT'liler Maltepe'deki mitingde buluştu: "EYT sandıkta hesap soracak" EYT'liler Maltepe'deki mitingde buluştu: "EYT sandıkta hesap soracak"

Son olarak;

1-      Polyak Maden İşletmesi, yaşanan bu kaza sonrası riskli durumunu korumaktadır. Bu çalışanların her biri açısından yaralanma ve ölüm riski anlamına gelmektedir. Bu nedenle işletmenin Enerji Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı müfettişlerince ayrıntılı bir denetimden geçirilmeden, denetçilerden çalışılabilir izini alınmadan işçilerin üretime başlatılması çok büyük sakınca taşımaktadır. Bu denetimler yapılmadan yaşanacak her türlü üzücü olayın sorumluluğu işletme yöneticilerine, bilirkişilere, Çalışma ve Enerji Bakanlığına aittir. Bu uyarımıza Türkiye halkı şahit olsun.

2-      İşletme içerisinde, işletme yönetimin kayırma, tehdit pratikleriyle toplu sözleşme tarafı yapılmış Hak-İş/Öz Maden-İş Sendikası, hiçbir İSİG denetimlerine tabi olmamış, işçiler lehine işletme yöneticilerini uyarmamıştır. Patronların sopası gibi davranan sarı sendikacılık işçilerin hayatının tehlikeye atılmasının önünü açmaktadır. En az işveren kadar sarı sendikada bu olaydan sorumludur. İşveren anayasal hakları bir kenara iterek işçilerin sendikal özgürlüğü konusunda tarafgir davranmaya son vermelidir. Bu husus İSİG kuralları açısından da çok kritiktir.

3-      Ayrıca 20 bine yakın madencinin çalıştığı Soma havzasında maden kazaları sonucu oluşacak yaralanmalara, hastalıklara hızlı müdahale edecek tam teşekküllü bir hastanenin ne kadar acil bir ihtiyaç olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır. Acilen bir Maden Hastalıkları Araştırma Hastanesi oluşturulmalıdır.

BAĞIMSIZ MADEN İŞ SENDİKASI 2020 YILINDA UYARMIŞ: "POLYAK YASA DIŞI ÇALIŞMA KAMPI KURMUŞ DURUMDA"

Bugün #Kınık'ta 37 işçinin yaralandığı Polyak Madencilik'te yaşananlara dair Bağımsız Maden İş Sendikası, 21 Nisan 2020'de Çalışma Bakanlığı'nı "İşverenler Polyak işletmesinde yasa dışı çalışma kampı kurmuş durumda" diyerek uyarmış ve, "Maden işçisi yurttaş değil mi? Dahası yasalarda var olan işçileri korumaya yönelik hükümler de bu salgın döneminde madenlerde fiilen uygulanmıyor. İşyeri denetimlerini uzun süredir askıya alan bakanlık tüm bu hukuksuzluğun suç ortağı konumunda. Bağımsız Maden İşçileri Sendikası olarak bir kez daha uyarıyoruz! Zorunlu olan tamir tarama, bakım onarım, havalandırma ve su tahliye işlerinde çalışan işçilerin her türlü sağlık ve iş güvenliği önlemleri alınarak, bunların araç gereç donanımları sağlanarak, düzenli kontrolleri yapılarak çalıştırılmalarını, diğer tüm işçilerin acilen ücretli izine çıkartılmalarını talep ediyoruz" açıklamasında bulunmuştu.