İki bin 382 gündür tutuklu İş İnsanı Osman Kavala, seçimin ardından başlayan yeniden yargılanma tartışmalarına katıldı.

Kavala, bariz hak ihlalleri içeren ve suçsuz insanların yıllar boyu hapis yatmasına neden olan davaların yeniden görülmesinin 'insan haklarına saygının gereğidir' dedi. Kavala'nın açıklaması şöyle:

“Bariz hak ihlalleri içeren, delillere dayanmayan mahkûmiyet kararlarının verildiği, suçsuz insanların yıllar boyu hapis kalmalarına yol açan davaların yeniden görülmesi, temel hukuk ilkelerinin ve insan haklarına saygının gereğidir. Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararları sadece başvuranların değil her yurttaşın adalet talep etme hakkıyla doğrudan ilgilidir.

Adalet herkes için gereklidir. Her yurttaşın hayatı ve hakları eşit derecede değerlidir.”

"Kavala'ya Özgürlük"


NE OLMUŞTU?

İktidara yakınlığıyla bilinen Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, CHP lideri Özgür Özel ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçen haftaki görüşmesi öncesinde iş insanı Osman Kavala'nın tutukluğu ile ilgili yazılar kaleme almıştı.

Gezi Davası ve Kavala'nın AİHM kararlarına rağmen tutuklu kalması nedeniyle Türkiye'nin Avrupa Konseyi üyeliğinin tehlikeye girdiğine dikkat çeken Selvi, yeniden yargılama olasılığına dikkat çekmişti.

Selvi, Gezi Davası'ndan ceza verilen isimlerin "ortadan kaldırmaya çalışmakla" suçlandığı hükümetin yeni sisteme geçişle zaten kalktığını, bu nedenle "ortada mağduru olmayan bir suçun kaldığını" savunarak yeniden yargılama çağrısı yapmıştı:

"Suçsuzluk ve masumiyet karinesi gereğince ceza davasında sanığın cezalandırılması gereken herhangi bir soruna ilişkin şüphe oluştuysa mutlaka sanık lehine değerlendirilmelidir. Şüpheden sanık yararlanır ilkesi gereğince kuşkulu ve tam olarak aydınlatılamamış olan iddialar sanık lehine yorumlanarak mahkûmiyet kararı yeniden değerlendirilmelidir."

AKP'ye en yakın gazetecilerden biri olan Selvi'nin bu çağrıları MHP'nin tepkisini çekmişti.

Selvi, bugünkü yazısında da tepkilere yanıt vererek Alpaslan Türkeş'in oğlu ve AKP Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş'in, Osman Kavala hakkındaki benzer açıklamalarını hatırlatarak, MHP'lilere "Siz daha çok mu milliyetçisiniz?" diye sormuştu.