Nilüfer Özel Eğitim Meslek Okulu öğrencileri okullarındaki serada, ekolojik tarım koşullarında ürün yetiştirdi. 

Nilüfer Özel Eğitim Meslek Okulu’nda atıl durumda bulunan 480 metrekare alana sahip sera, Nilüfer Rotary Kulübü’nün desteği ve Nilüfer Belediyesi’nin katkılarıyla işlevsel hale getirildi. Serada ekolojik tarım koşullarına uygun şekilde ürün yetiştiren öğrenciler, hem mesleki anlamda kaliteli eğitim alma imkanı buldu, hem de hasat ettikleri ürünlerin satışından gelir elde etmeye başladı. 

Kartal’da 12. Uğur Mumcu’yu Anma Yol Koşusu yapıldı Kartal’da 12. Uğur Mumcu’yu Anma Yol Koşusu yapıldı

Öğrencilere, toprak ve tohum desteğinde bulunan Nilüfer Belediyesi, serada verimli ürün yetiştirilmesi amacıyla ise sera düzeni, gölgelendirme ve sulama aşamalarında eğitim verdi. Öğrenciler, Nilüfer Belediyesi Kırsal Alan Koordinatörü Arca Atay’ın yönlendirmesi ve Nilüfer Özel Eğitim Meslek Okulu Tarım Teknolojisi Öğretmeni Ziraat Yüksek Mühendisi Meryem Bayrak Yurtsever eşliğinde marul, havuç, brokoli gibi mevsime uygun sebze fidelerini toprakla buluşturdu. 

Süreç hakkında bilgi veren Nilüfer Belediyesi Kırsal Alan Koordinatörü Arca Atay, Nilüfer Özel Eğitim Meslek Okulu’ndaki serada yetiştirilen ürünlerin en büyük özelliğinin, herhangi bir tarım kimyasalının kullanılmaması olduğunu vurgulayarak, çalışmanın sürdürülebilir olması gerektiğine dikkat çekti. Bir yıllık planlamayı yaptıklarını belirten Atay, serada ada çayı, melisa, ekinezya gibi tıbbi aromatik bitkilerin de yetiştirileceğini belirtti. 

Nilüfer Rotary Kulübü Dönem Başkanı Harun Bayrak da yapılan çalışmanın önemine dikkat çekti. Sürdürülebilir projeleri hayata geçirdiklerini belirten Bayrak, “Hedefimiz çocuklarımızın eğitim hayatları boyunca burada becerilerini artırıp, mezuniyetlerinden sonra ilgili mesleklerde kendilerine iş bulma konusunda yardımcı olmak. Bu çalışma, bir can suyu oldu. Kendi kendine yeten, gelir getiren ve sürekliliği olan bir proje olması için desteğimiz sürecek. Ürünlerin pazarlanması konusunda da girişimlerimiz devam ediyor. Semt pazarlarında, özel işletmelerde ve Nilüfer Bostan satış noktalarında bu ürünler yer alabilir” dedi.