Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edildikten sonra faaliyete geçen Gazi Çiftliği’nin kadın üreticilere destek çalışmaları kapsamında Ayşe Gug, Mersinden Kadın Kooperatifi için zakkum üretimi yaparak başladığı mücadelesinde 3 tekerlekli motosiklet sahibi oldu.

Pamuk şeker üreten ve satan 3 çocuk annesi Ayşe Gug’a, Gazi Çiftliği Sorumlusu Hatice Okur Dönüm’ün girişimleriyle; Girişimci İş Kadınları Derneği (GİŞKAD) tarafından 3 tekerlekli motosiklet hediye edildi. Motorsikletin teslim töreninin ardından süreç hakkında bilgi veren Dönüm, Gazi Çiftliği’nin kültürel, sosyal ve birçok farklı alanda etkinlik yapılan bir yer olduğunu belirterek, şunları söyledi:

Ayşe 3 çocukla tek başına müthiş bir mücadele veren, hiç bahaneler üretmeyen bir kadınımızdı. Ama Ayşe’nin ekonomik şartları çok zordu. Biz Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak Gazi Çiftliği’nin önünde stantlar kuruyor ve birçok kadına destek veriyoruz. Onlardan birisi de Ayşe. Ayşe’ye Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak büyük destekler veriyoruz. Turlar geliyor, stant desteği veriyoruz ama Ayşe her şeye koşarak gelmek istemesine rağmen, küçük çocuklarını evde yalnız bırakmak zorunda kalıyordu.

Kılıçdaroğlu Yalova'da gençlerin sorularını yanıtladı: Deprem bölgesini yeniden inşa edeceğiz, size sözümüzdür Kılıçdaroğlu Yalova'da gençlerin sorularını yanıtladı: Deprem bölgesini yeniden inşa edeceğiz, size sözümüzdür

Ayşe’nin kooperatife zakkum üretmekle başlayan bir hikayesi var. Zakkumdan elde ettiği gelir ile ehliyet aldı. Biz Ayşe’yle yola çıktıktan sonra önce özgüvenini yükselttik ve Ayşe zakkum projesinden gelen gelir ile kendine pamuk şeker yapabilmesi için bir makine almıştı. Akşamları düğün ve nişanlara gidiyor ama 3 çocukla zorlanıyordu. Elektrikli bisikleti var, fakat çocukları evde bırakmak zorunda kalıyordu. Ayşe bununla ilgili hayal kuruyordu. ‘Şunu da yaparsam abla 3 tekerlekli bir motor alırsam, çocuklarımı da yanımda götürüp parkta bile pamuk şeker satabilirim’ diye hayali vardı. Ben de o gün Mersin Kent Konseyi geldiğinde örnek olarak Ayşe’yi anlattım. Ayşe’nin hayallerini, nasıl mücadeleci bir kadın olduğunu anlattım. O toplantıda GİŞKAD Başkanı Mürüvvet Beydağ Hanım da aramızdaymış. GİŞKAD’ın da bir projesi olduğunu söylediler ve çok hızlı bir şekilde bize dönüş oldu. Ve Ayşe’nin hayali olan 3 tekerlekli, römorklu motoru hediye alıp geldiler.” 

Hediye edilen motosiklet ile artık daha güçlü olduğunu belirten Ayşe Gug ise hikayesinin Mersinden Kadın Kooperatifi Başkanı Meral Seçer’in Gazi Çiftliği’nde yaptığı çalışmalarla başladığını söyledi. Kooperatif kurulduğunu öğrendikten sonra Hatice Okur Dönüm ile tanıştığını ve toplantılara katıldığını belirten Gug, şöyle konuştu:

“Sonrasında zakkum ürettim, kooperatif satın aldı. Onun parasıyla ehliyet aldım. Babamla birlikte yaşıyorduk. Babam rahatsız olunca, hastaneye götür gel derken o vefat etti. Ben ‘Evdeyim çalışamıyorum, ne yapabilirim’ diye düşünürken pamuk şeker yapmak aklıma geldi. Makinesini aldım. Düğünlere nişanlara gidip geldim.”

Ardından Hatice Okur Dönüm’ün GİŞKAD yönetimine kendisi hakkında bilgi verdiğini ve onların da kendisine 3 tekerlekli motosiklet sözü verdiğini öğrendiğini söyleyen Gug, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hatice Abla benden bahsetmiş, benim haberim yoktu. Onlar da ‘Biz alırız’ demişler. İlk başta hiç inanmadık, ama sonra motosiklet gelince tabii çok sevindik. Benim bir bisikletim vardı, onunla gidip geliyordum pamuk şekere, ama çocuklar küçük olduğu için zorlanıyordum. Pamuk şekeri götürüyorum, çocuklar evde kalıyordu. Aklım da evde kalıyordu, ‘ne yaptılar, ne ettiler’ diye. Hatice ablayla konuşurken, ‘Keşke benim 3 tekerlekli bisikletim olsa, çocukları da yanımda götürsem aklımda evde kalmasa’ derdim. Sonra motor geldi. Şimdi çocuklarla hep beraber gideceğiz. Bu bizim için çok büyük bir hayaldi, bu gerçekleşince ilerisi için ne olur hiç bilemiyorum.”