TCMB tarafından yapılan paylaşımda şöyle denildi:

- Bankamız Tarife Cetveli'nin Zorunlu Karşılık ve İhbarlı Döviz Mevduat Hesapları başlıklı 30. maddesinde düzenlenen yüzde 1,5 seviyesindeki komisyon oranının yüzde 5 seviyesine yükseltilmesine karar verilmiştir. Söz konusu değişiklik 22/7/2022 tarihinde tesisi başlayacak olan 8/7/2022 tarihli yükümlülük döneminden itibaren geçerli olacaktır.

- Ayrıca, söz konusu komisyon uygulamasında ilgide kayıtlı yazılarımızda belirtilen dönüşüm oranlarına göre sağlanan muafiyet koşullarında değişikliğe gidilmiştir. Sektörün ağırlıklı ortalama tüzel kişi dönüşüm oranının 2/9/2022 tarihi için belirlenen hedef değer olan yüzde 20 seviyesini belirgin olarak geçmesi nedeniyle söz konusu hedef değer tarihinin 2/9/2022 yerine 8/7/2022 olarak belirlenmesine karar verilmiştir.

- Diğer taraftan, ilgi (d)'de kayıtlı yazımızın (vi) nolu maddesinde belirtilen 2/9/2022 yükümlülük tarihi itibarıyla dönüşüm oranı gerçek ve tüzel kişiler için ayrı ayrı yüzde 10'a ulaşamayan bankalardan iki katı oranında komisyon alınması uygulaması kaldırılmıştır.

"SIRA VATANDAŞA MI GELİYOR?"

Borsa günün ilk yarısında yükseldi Borsa günün ilk yarısında yükseldi

"Bireyler/şirketler bir tercih yapıp döviz tutuyor. Faizi enflasyonun 5'te 1'inde tutan Merkez Bankası bankalara diyor ki 'bu dövizleri sattır, KKM'ye (Kur Korumalı Mevduat) geçirt, yoksa yüzde 5 ceza keserim'. Mudinin portföy tercihine bankalar mı karar veriyor da ceza kesiliyor? Sıra vatandaşa mı geliyor?"