Mas-Daf, sendikal hakları için dün sabah eyleme katılan 100 işçiyi ‘ahlak ve iyi niyet kurallarına uymadıkları’ gerekçesiyle tazminatsız işten çıkardı.

Şeker İş Sendikası dört işçinin sendikalı oldukları gerekçesiyle işten atılmasını protesto etti Şeker İş Sendikası dört işçinin sendikalı oldukları gerekçesiyle işten atılmasını protesto etti

Evrense Gazetesi’nin haberine göre, Düzce’de bulunan Mas-Daf’da Birleşik Metal-İş’e üye olan işçiler fabrikada çoğunluğu sağladı ancak patron işçilerin hakkını tanımayarak itiraz davası açtı. İşçiler bu süre içerisinde üretimi devam ettirirken, fabrikayı terk etmeme eylemine başladı. Dün sabah ise eyleme katılan 100 işçi ‘ahlak ve iyi niyet kurallarına uymadıkları’ gerekçesiyle tazminatsız işten çıkardı.

Birleşik Metal-İş tarafından yapılan açıklamada, sendikal haklarını isteyen işçilerin cezalandırıldığı belirtildi. Açıklamada, “Mas-Daf’da bugün yaşananlar bir kez daha gösteriyor ki, ülkemizde yasalar sadece işverenleri koruyor. Mas-Daf işçileri haklıdır. Mas-Daf’da yürüttüğümüz onurlu mücadele devam ediyor. Bu hukuksuzluğa ve zorbalığa sessiz kalmayacağız” dendi.