Marmaris Belediyesi tarafından geçen mart ayında hizmete açılan Kadın Danışma Merkezi, psikolojik, hukuki ve sosyal desteğe ihtiyaç duyan kadınlara destek olmaya devam ediyor. 

‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ kapsamında düzenlenen törenle hizmete açılan Kadın Danışma Merkezi, fiziksel, duygusal, cinsel ve ekonomik şiddete uğrayan veya uğrama riski taşıyan kadınlara ve çocuklarına şiddetle mücadele sürecinde sosyal destek sağlıyor. Hukuksal bilgilendirme yapan ve psikolojik danışmanlık hizmeti de veren merkez faaliyetlerine devam ediyor. 

FARKINDALIK ÇALIŞMALARI YÜRÜTÜLDÜ 

Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında ‘Fark Yaratan Kadınlar’, ‘25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ dolayısıyla da ‘Kadına Şiddete Karşı Toplumsal Farkındalık’ başlıklı paneller düzenleyen merkez; İlçe Emniyet Müdürlüğü, İlçe Jandarma Komutanlığı, İlçe Sosyal Hizmetler Müdürlüğü gibi kurumlarla iş birliği halinde çalışmalar yürüttü.

Merkezde görevli psikolog tarafından psikolojik danışmanlık hizmeti verilirken ‘Ergenlik nedir, Öfke Yönetimi, Psikososyal Gelişim Evrelerinin Özellikleri’ konularında düzenlenen psiko-eğitimlere, 30 Temmuz’da başlandı. Bağımlılıklar konusundaki hizmetlerden ise bugüne kadar 97 danışan faydalandı. Faaliyetler kapsamında Muğla Barosu’yla iş birliği sağlanarak belirlenen beş gönüllü avukat ile ortak çalışmalara başlanırken, hukuki destek ihtiyacı olan danışanlar avukatlık hizmetleri için belirlenen gönüllü avukatlara yönlendirilerek desteklendi.

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, projeye ilişkin, “Marmaris'te kadına şiddete dair bir şey olmadığı düşünülebilir. Ama gördük ki Marmaris'te dahi buna ihtiyaç var. Biz de üzerimize düşeni yapıp bu sosyal hizmeti de hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.