Kürt sinemacı Nekin Ahmedi'nin yönetmenliğini, Elaheh Nobaht'ın da yapımcılığını üstlendiği "Düş Kapısı" adlı belgesel film, 73. Uluslararası Berlin Film Festivali'nin (Berlinale) yarışma bölümüne kabul edildi.

Bu festivale katılımıyla uluslararası platformda ilk gösterimi yapılacak olan "Düş Kapısı", festivalin "kuşaklar" bölümünde en iyi film ödülü için yarışacak.

Yapımı altı yıl süren belgesel film, kimlik arayışı ile Kobani'ye giden Rojhılatlı genç bir kadının, fotoğraf makinesiyle IŞİD'e karşı savaşa katılmakla kalmayıp, Kobanili kadınların arasına girerek onların dünyasında tanık olduklarının öyküsünü işliyor.

ABD'de Suriye'nin duğusunda IŞİD'e yönelik operasyon başlattı ABD'de Suriye'nin duğusunda IŞİD'e yönelik operasyon başlattı

Elaheh Nobaht’ın sahibi olduğu “Elle Image” adlı organizasyon, belgeselin yapımcılığı ile uluslararası yayınını üstlenmiş durumda.

Elaheh Nobaht, Berlin Uluslararası Film Festivali'nde üçüncü kez yer alıyor. Nobaht, geçen yıl Mahmud Caferi'nin yönettiği “The Apple Day” filminde rol almıştı.

16-26 Şubat 2023’te gerçekleşecek olan 73. Berlin Uluslararası Film Festivali, “Kuşaklar”, “Kısa Film” ve “Belgesel” bölümlerinin yanı sıra “Panorama”, “Özel Gösteri” gibi bölümleri içeriyor.