KESK Van Şubeler Platformu, hükümet ve Memur-Sen arasında varılan TİS mutabakatına karşı yarın gidecekleri grev için kamu emekçilerine çağrı yaptı.

Gözden kaçırmayın

İşten çıkarmaların devam ettiği Lezita'da işçiler direnişe geçti İşten çıkarmaların devam ettiği Lezita'da işçiler direnişe geçti

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Van Şubeler Platformu, hükümet ve Memur-Sen arasındaki toplu sözleşme görüşmelerinde varılan mutabakata ve açıklanan zam oranlarına düzenlediği açıklamayla tepki gösterdi. KESK binasında yapılan açıklamada konuşan Dönem Sözcüsü Hamit Aker, yetkili yandaş konfederasyon ve hükümetin emekçileri sefalete mahkum ettiğini belirterek, yarın ki greve katılım çağrısında bulundu. 

Aker, “2022 için verilen yüzde 5 + 7 ile 2023 için verilen 8 + 6 zam oranları gerçek enflasyondan çok uzak oranlardır. Emekçilerin alım gücü sürekli eriyor ama yetkili konfederasyon yöneticileri kendi maaşlarına yüksek oranda zam uygulamaktan geri durmuyor. Bu da yetkili olduklarını iddia eden konfederasyonun asla emekçiler adına sözleşme yapamayacaklarını gösteriyor. Bizler KESK’li emekçiler olarak, yarın (27 Ağustos) üretimden gelen gücümüzü kullanarak, bir günlük hizmet üretmeme eylemi gerçekleştireceğiz. Emek mücadelesini büyütmek adına bütün emekçileri bekliyoruz” dedi.