İzmir’in Tire ilçesindeki faaliyet gösteren Sütaş fabrikasında 25, Menderes ilçesindeki Efe Rakı fabrikasında ise 21 işçi sendika'ya üye oldukları gerekçesiyle işten çıkartıldı. 

Tek Gıda İş Sendikası örgütlenme uzmanı Suat Karlıkaya, Efe Rakı fabrikasında toplu sözleşme için yetki aldıklarını ve işverenin süreci uzatmak adına itiraz ettiğini söyledi. Karlıkaya, “İşten çıkarmalar durdu ancak baskılar sürüyor. Örgütlenme faaliyetlerimizi durdurabilmek adına fabrika yönetimi işçileri sendikadan istifa etmeye zorluyor” diye konuştu. 

EYT yasasından kaç kişi yararlanacak? İşte iktidar partisinden açıklanan ilk rakam EYT yasasından kaç kişi yararlanacak? İşte iktidar partisinden açıklanan ilk rakam

Tire’deki Sütaş fabrikasında da sendika karşıtlığının sürdüğünü belirten Karlıkaya, “İşçinin emeği ile kâr eden fabrika, sendikayı tanımıyor. Üzerine ceza alacakları yerde devletten ödül gibi teşvik alıyorlar. Yaptığımız eylemler neticesinde işten çıkartmalar durdu. Biz arkadaşlarımızın işe iadesi için dava açtık ve hukuki mücadele başlattık” diye konuştu.