Tunca Nehri'ndeki kirlilik doğal yaşamı olumsuz etkiliyor Tunca Nehri'ndeki kirlilik doğal yaşamı olumsuz etkiliyor

İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir, taşıma sektöründe yaşanan krize yönelik açıklamalarda bulundu

Taşıma sektöründe yaşanan kriz, gemilerin limanlardan çıkmaması, bekleyen konteynerler ve daha fazlası... İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir, bu sektörde yaşanan krize ve Türkiye'nin konumuna ilişkin çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Başkan Demir yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"ARZ ZİNCİRİ ÇÖKME AŞAMASINDA"

"Çin'e yanaşan gemiler çıkamıyor. Her geçen gün navlunlar artmaya devam ediyor bize en yakın İsrail'e gidecek konteyner bile (20 FCL) 4000 dolar olmuş durumda ve ekipman yok. Üretimden çıkan, yüklemeye hazır siparişler fabrikalarda bekliyor, beklediğinden dolayı da arz zinciri çökme aşamasına gelmiş durumda."

"NAVLUNDAKİ ARTIŞLAR ENFLASYON OLARAK GERİ DÖNÜYOR"

"Geçen sene pandemi başladığında Türkiye'den Amerika'ya gidecek olan bir konteyner lokaller dahil maksimum 3000 dolarken şuan 11-12 bin dolar civarında seyrediyor.  Navlundaki artışlar her ülke için enflasyon olarak geri dönüyor."

GEMİLERCE BOŞ KONTEYNIR, TÜRKİYE'YE İNDİRİLMEDEN ÇİN'E GÖNDERİLDİ"

"Dünyadaki fiyat artışlarının temel sebeplerinden de biri bu taşıma sektöründeki fiyat artışlarıdır bu artışların başlangıcı Trump döneminde Amerika ve Çin arasındaki ticaret savaşıdır. Kabul etmeseler de geçen sene gemilerce dolu boş konteynerler Türkiye'ye indirilmeden direk Çin'e gönderildi. Çünkü Türkiye'den yüklenen konteyner 3000 dolara Amerika'ya giderken Çin'den Amerika'ya 7000 dolar civarı rakamlarla yüklenmeye başlandı."

"ARMATÖRLERİN KAR MARJI 2 YILDA YÜZDE 800 ARTTI"

"Bu ticaret savaşı tüm dünyada enflasyon artışına neden oldu. Mersin ve Aliağa limanlarından Kanada - Amerika - Brezilya gibi lokasyonlar 11 bin dolar civarında  ama konteyneri yok. Eminim ki 11-12 bin dolardan daha yüksek konteyner fiyatları da var. Deniz taşımacılığındaki bu sorun direk arz - talep zincirini vurdu. Ham madde gelmiyor, işlenemiyor ve geç gelen hammadde işlediğinde de tekrar sipariş olarak çıkıp gidemiyor çünkü konteyner yok. Son 2 senedir dünyanın en büyük armatörlerinin kar marjı yüzde 800 arttı ve hava taşımacılığına da el attılar. 3 harfli şirketlerden biri kargo uçağı alarak bu işe de girdiler."

"BİR TANE DÜNYA 5 ARMATÖRE GIKINI BİLE ÇIKARAMIYOR"

"Bir tane dünya 5 tane armatöre gıkını bile çıkaramıyor, en son geçen aylarda Biden amca da bunlarla görüştü ama pek bir sonuç çıkmadı. Covid her şeyin bahanesi oldu, şuan Covid komple bitse bile ağzına bal sürülen armatörler artık bu rakamlardan aşağı düşmez çünkü bu rakamları  denediler ve pazarın bu yüksek rakamları da kabul ettiğini anladılar."

"DEVLET, ARMATÖRLER GİBİ KONTEYNER TAŞIMACILIĞI YAPMALIDIR"

"Burada yapılacak en önemli müdahale devletlerin bu işe girişip şuan çalışan armatörler gibi konteyner taşımacılığı yapmalarıdır. Ancak, armatörler o kadar güçlü ki hiç bir devlet yöneticisine bu işe girme kararını aldırmıyorlar. Kimi konteyner üretelim diye zihnisinir fikirler ortaya atıyor ancak her üretilen konteynerin armatörün kabul edip gemisine almayacağını da düşünemiyor"

"GEMİLERİ GÖRÜNCE TANSİYONUM ÇIKIYOR"

Birkaç üretici/ihracatçı kendi gemilerini aldılar ve iç nakliyeyi bile kendileri yapmaya başladılar ancak her ihracatçının böyle bir finansal gücü yok. Bu görüntüdeki gemileri görünce tansiyonum çıkıyor ve nasıl çözüleceğini de aklım almıyor.Türkiye'de hep derler ki dünyayı 5 aile yönetiyor. Bence Dünyayı 5 armatör yönetiyor. Allah sonumuzu hayretsin."

"ARMATÖRLERİN KAR MARJI 2 YILDA YÜZDE 800 ARTTI"

"Bu ticaret savaşı tüm dünyada enflasyon artışına neden oldu. Mersin ve Aliağa limanlarından Kanada - Amerika - Brezilya gibi lokasyonlar 11 bin dolar civarında  ama konteynırı yok. Eminim ki 11-12 bin dolardan daha yüksek konteynır fiyatları da var. Deniz taşımacılığındaki bu sorun direk arz - talep zincirini vurdu. Ham madde gelmiyor, işlenemiyor ve geç gelen ham madde işlediğinde de tekrar sipariş olarak çıkıp gidemiyor çünkü konteynır yok. Son 2 senedir dünyanın en büyük armatörlerinin kar marjı yüzde 800 arttı ve hava taşımacılığına da el attılar. 3 harfli şirketlerden biri kargo uçağı alarak bu işe de girdiler."

"BİR TANE DÜNYA 5 ARMATÖRE GIKINI BİLE ÇIKARAMIYOR"

"Bir tane dünya 5 tane armatöre gıkını bile çıkaramıyor, en son geçen aylarda Biden amca da bunlarla görüştü ama pek bir sonuç çıkmadı. Covid herşeyin bahanesi oldu, şuan Covid komple bitse bile ağzına bal sürülen armatörler artık bu rakamlardan aşağı düşmez çünkü bu rakamları  denediler ve pazarın bu yüksek rakamları da kabul ettiğini anladılar."

"DEVLET, ARMATÖRLER GİBİ KONTEYNIR TAŞIMACILIĞI YAPMALIDIR"

"Burada yapılacak en önemli müdehale devletlerin bu işe girişip şuan çalışan armatörler gibi konteynır taşımacılığı yapmalarıdır. Ancak, armatörler o kadar güçlü ki hiç bir devlet yöneticisine bu işe girme kararını aldırmıyorlar. Kimi konteynır üretelim diye zihnisinir fikirler ortaya atıyor ancak her üretilen konteynırı armatörün kabul edip gemisine almayacağını da düşünemiyor"

"GEMİLERİ GÖRÜNCE TANSİYONUM ÇIKIYOR"

Birkaç üretici/ihracatçı kendi gemilerini aldılar ve iç nakliyeyi bile kendileri yapmaya başladılar ancak her ihracatçının böyle bir finansal gücü yok. Bu görüntüdeki gemileri görünce tansiyonum çıkıyor ve nasıl çözüleceğini de aklım almıyor.Türkiye'de hep derler ki dünyayı 5 aile yönetiyor. BenceDünyayı 5 armatör yönetiyor. Allah sonumuzu hayretsin."