İYİ Parti YSK önünde bir basın açıklaması yaptı ve seçim sonuçlarına tepki gösterdi. 

Aldıkları düşük oy oranının ardından olağanüstü kurultaya gitme kararı alan İYİ Parti, bugün Yüksek Seçim Kurulu (YSK) önündeydi. 31 Mart'ta gerçekleştirilen yerel seçimlerde birtakım usulsüzlük tespit ettiklerini belirten İYİ Partililer, "Yerelde bir operasyona tabi tutulduk!" dedi.

İYİ Parti Ordu Büyükşehir Belediye Başkan adayı Enver Yılmaz ve İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Hakan Şeref Olgun YSK önünde açıklamalarda bulundu. Basın toplantısına dün genel başkanlığa adaylığını koymayacağını açıklayan Meral Akşener ile genel bakanlığa adaylığını koyması beklenen Kürşad Zorlu da vardı.

Tekrar açılan sandıklarda geçersiz sayılan oy pusulalarından geçersizlik nedeni çift mühür olan oy pusulalarının neredeyse tamamının İyi Parti ve başka bir  partiye basılı olduğu belirtilirken, boş oy pusulalarında ise katlama çizgisinin olmadığını tespit edildiği aktarıldı.

"1200 içerisinde sadece 95 sandık görevlisi partili"

İYİ Parti Genel Başkan yardımcısı Hakan Şeref Olgun, "Sadece büyükşehir belediye başkanlığı seçim turunda 30 bin 660 geçersiz oy pusulasının var olduğu kayıtlara geçmiştir. Ancak tarafımızca yapılan başvurular neticesinde tekrar açılan sandıklarda geçersiz sayılan oy pusulalarından geçersizlik nedeni çift mühür olan oy pusulalarının neredeyse tamamının İyi Parti ve başka bir  partiye basılı olduğu, geçersizlik sebebi boş olan oy pusulalarında ise zarfa konulduğunda oluşacak katlama izinin olmadığı, bu haliyle zarfa giren oyun sandığa sığma ihtimalinin bulunmadığı tespit edilmiştir. Sabah sandıkları teslim edilen oy pusulaları ile zarf sayısı, kullanılmayan artan oy pusulaları ile zarf sayısı oy kullanan seçmen sayısı karşılaştırıldığında çok sayıda sandıkta kayıp zarf ve oy pusulası olduğu tespit edilmiştir.  Fazladan gelen oy pusulaları ve zarflar da bulunmaktadır. Bu durum seçim evraklarının güvenliği açısından şüphe uyandırmış olup, farklı sandıklara farklı sandıklardan oy pusulaları girmiş olabileceği şüphesi oluşturmaktadır" açıklaması yaptı.

Olgun, "Toplam sandık sayısının 1200 içerisinde sadece 95 sandık kolu başkanının veya memur üyesinin siyasi parti üyesi olduğu tespit edilmiştir" dedi.

"Belgeleriyle YSK’ya teslim ettik"

İYİ Parti Ordu Büyükşehir Belediye Başkan adayı Enver Yılmaz da, "95 sandık tahmin ediyorum 4 bin 500 sandık görevlisi sayıldığında aradaki fark belki 50 belki 100 bin olacak. Devlet memuru olup da parti üyesi olan kişinin sandık başkanlığı hukuken geçersiz, o mantıkla bakıldığında o oy toplamlarının tamamı iptal, dolayısıyla seçimin tam kanunsuzluk haliyle yenilenmesi talebi doğmuş oldu. Hiçbir tereddüdümüz yok hukuken sonuna kadar haklıyız. Biz zaten yerelde bu seçimi kazandığımıza inanıyor idik. Saat 7’ye kadar gelen verilerde öndeyken saat 7 ile 11 arasında hem AA hem YSK hem ANKA dahil sisteme girişleri kapatmak suretiyle saat 11’de sistem açıldı bir baktık 2 puan geri düşmüşüz. Yerelde bir operasyona tabi tutulduğumuzu söylüyoruz. Ama bunu belgeleriyle YSK’ya teslim ettik" ifadelerini kullandık.