CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, "Bizdeki seçmen bilgileri Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) elinde yok” sözlerinin yarattığı tartışma, en son İçişleri Bakanlığı'nın "açıklamazsan suç duyurusunda bulunacağız" açıklamasının ardından hareketlendi. CHP YSK Temsilcisi Yakupoğlu, YSK'dan aldıkları verileri filtre yazılımlar işlediklerini, bu yüzden mükerrer seçmen sayısına bile ulaştıklarını açıkladı.

CHP'nin YSK temsilcisi Av. Mehmet Hadimi Yakupoğlu ise, partinin elindeki seçmen bilgilerinin kapsamını ve üzerinde yaptıkları çalışmaları Gazete Duvar’a anlattı.

TTB Aile Hekimliği Kolu Sekreteri: Sağlıkta şiddete karşı önlem almak 6331 sayılı yasayla hükümetin sorumluluğundadır TTB Aile Hekimliği Kolu Sekreteri: Sağlıkta şiddete karşı önlem almak 6331 sayılı yasayla hükümetin sorumluluğundadır

Yüksek Seçim Kurulu’nun seçime girmeye hak kazanan her partiye, yılda iki kez seçmen kütüklerine ulaşma olanağı sunduğunu söyleyen Yakupoğlu, bu listelerin geliştirilen filtre yazılımlar sayesinde işlendiğini ve ortaya kontrolleri yapılmış yeni verilerin çıktığına anlattı.

Yakupoğlu şöyle konuştu:

"CHP’nin bilgiişlem birimi YSK’dan alınan seçmen kütükleri verilerini geliştirilen yazılım programları sayesinde ayıklıyor. Kullandığımız farklı filtreleme programları ile bu verilerin çapraz kontrollerini yapıyoruz. Kontrolleri yaparken de YSK’dan aldığımız seçmen kütüklerinde olan seçmenin adı, soyadı, baba, ana adı, doğum yılı, doğduğu ilçe adı, oturduğu yer adresi ve TC kimlik numarasını kullanıyoruz ve geçmişteki seçmen listeleri ile karşılaştırmasını yapıyoruz."

Yakupoğlu açıklamasında bazı örnekler de verdi:

"Mesela bir adreste 50 seçmen kayıtlı görünüyor ancak bizim kontrollerimizde bu adres arsa çıkıyor. O zaman da kentsel dönüşüme giren yerleri araştırıyoruz ve verileri sistemimize işliyoruz. Ya da bir şehirde oltalama denilen yöntemle 'mükerrer seçmen' olup olmadığının kontrollerini yapıyoruz. Yani YSK’dan aldığımız verileri işliyoruz ve ortaya bir sonuç çıkıyor."

YSK’nin kimin Türk vatandaşlığına ne zaman geçtiğini sorgulama yetkisinin bulunmadığını bu yüzden de sonradan Türk vatandaşlarına geçip seçmen olanların bilgisine sahip olmadıklarını söyleyen Yakupoğlu, CHP olarak bu verileri talep ettiklerini ancak verilmediğini söyledi:

"CHP’nin kullandığı yazılımlar ve filtreleme yöntemiyle Türkiye’nin bütün il ve ilçelerinde seçmene dair tarama yapıyoruz. YSK’dan aldığımız seçmen kütükleri verilerinde bulunan doğum yerleri ve tarihlerine göre filtreleme yaptığımızda eğer seçmen hiçbir şehirde doğmamış görünüyorsa vatandaşlığı sonradan aldığı anlaşılıyor. Örneğin güncel listede Suriye doğumlu bir seçmen varsa, hemen 2018 ve 2019 seçmen listeleri ile karşılaştırma yapıyoruz. Vatandaşlığa yeni mi geçmiş, yaşından bakıldığında ise daha önce oy kullanmış mı kullanmamış mı kontrollerini sağlıyoruz. Dolayısıyla genel başkan, oy kullanacak yabancı sayılarına ilişkin yaptığı "400-500 bin değil" ifadelerinde bu analizlerimizi kastediyor. Yani Türk vatandaşlığına geçip, seçmen olan yabancı uyruklu kişilerin listesini İçişleri Bakanlığı’ndan veya başka bir kurumdan temin etmedik. Bu tamamen parti olarak yaptığımız çalışmalar neticesinde ortaya çıkan işlenmiş verilerdir."

Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun "Bizdeki bilgiler YSK’nın elinde yok' açıklamasının doğru olduğunu ifade eden Yakupoğlu "Çünkü YSK’nın böyle bir görev yetkisi yok. YSK bilgisayar sistemi, her akşam UYAP üzerinden Mernis’ten seçmen yaşına gelmiş kişilerin verilerini çekiyor, eş zamanlı olarak Adres Kayıt Sistemi’ne de işleniyor. Kanunla böyle bir yetki tanınırsa YSK da bizim yaptığımız işlemi yapabilir" diye konuştu.

Verileri ‘Kişisel Verilerin Korunması Hakkındaki Kanun’ hükümlerine uygun olarak YSK’dan aldıkları gibi işlediklerini de belirten Yakupoğlu son olarak şunları söyledi:

"Kamuoyu ile de paylaşmıyoruz. Bu da bir suç teşkil etmiyor. YSK, seçime katılan siyasi partilere bu seçmen kütüklerini incelemesi için veriyor. Bizim geçmişte tespit ettiğimiz mükerrer seçmen sayısı iki buçuk milyonun üzerindeydi. Biz bu listeleri YSK’ya verdik, kontrol edildi. CHP’nin mükerrer seçmen kütüklerinde yaptığı bu ısrarlı inceleme sayesinde şu anda bizim tespit ettiğimiz mükerrer seçmen sayısı 250 kişi bile kalmadı. Bunlar kontroldür."