İstanbul Tabip Odası: "Valilik bağış kampanyasını engellemeye çalışıyor"

Koronavirüs nedeniyle yaşamını yitiren Dr. Yavuz Kalaycı’nın çocuklarının eğitimi için İstanbul Tabip Odası tarafından başlatılan kampanyanın İstanbul Valiliği tarafından engellenmek istendiği açı...

GÜNDEM 18.07.2020 - 13:35 18.07.2020 - 13:35

Koronavirüs nedeniyle yaşamını yitiren Dr. Yavuz Kalaycı’nın çocuklarının eğitimi için İstanbul Tabip Odası tarafından başlatılan kampanyanın İstanbul Valiliği tarafından engellenmek istendiği açıklandı.

İstanbul Tabip Odası'nın koronavirüs nedeniyle yaşamını yitiren Dr. Yavuz Kalaycı’nın çocuklarının eğitimi için başlattığı "Dr. Yavuz Kalaycı’nın Çocukları Bizlere Emanet" kampanyasının İstanbul Valiliği tarafından engellenmek istendiği belirtildi.Oda tarafından yapılan açıklamada, "Kampanyanın duyurulmasından bir gün sonra, 17 Temmuz 2020 günü ise hiç beklemediğimiz bir olay yaşandı. İstanbul Valiliği İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü’nden bir görevli arayarak 'Dr. Yavuz Kalaycı’nın Çocukları Bizlere Emanet' Bağış Kampanyasının İstanbul Valiliği tarafından durdurulduğunu sözlü olarak tarafımıza iletti" denildi.

"KIZLARIM KÜÇÜK, SAHİP ÇIKARSINIZ, DEĞİL Mİ?"

Dr. Kalaycı’nın hayatını kaybetmeden önceki son mesajının "Kızlarım küçük, sahip çıkarsınız, değil mi?" olduğunun hatırlatıldığı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:"İstanbul Tabip Odası olarak 22 Nisan tarihinde yaptığımız açıklamada ailenin de izni alınarak, bağış kampanyası açmak için gerekli müracaatın tarafımızdan yapılacağını açıklamıştık. İTO Yönetim Kurulu 28 Nisan 2020 tarihli toplantısında Dr. Yavuz Kalaycı’nın çocuklarının eğitim ve öğretim masrafları ile sağlık, sosyal ve kültürel ihtiyaçlarının giderilmesine katkıda bulunmak üzere üç ay süreli bir bağış kampanyası açılmasına karar verildi. Kampanya için Dr. Yavuz Kalaycı’nın eşinden yazılı muvafakat alınıp diğer gerekli belgeler de hazırlanarak 7 Mayıs 2020 tarihinde İstanbul Valiliği İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü’ne başvuruda bulunuldu."

"ENGELLEME GİRİŞİMİNDEN DERHAL VAZGEÇİN"

İstanbul Tabip Odası, kampanyaya valilik izne başlandığını ve engellemenin derhal kaldırılması gerektiğini belirttiği açıklamasına, şöyle devam etti:"08.07.2020 tarihli ve 60064 sayılı Olur’ları ile izin verildiği ve yardım toplama faaliyetinin denetimi amacıyla bir görevlinin denetçi olarak görevlendirildiği bildirildi. Bunun üzerine sadece ‘Dr. Yavuz Kalaycı’nın Çocukları Bizlere Emanet’ Bağış Kampanyasında kullanılmak üzere banka hesapları tarafımızdan açıldı ve 16 Temmuz günü web sitemizden duyuruldu. Kampanya hekimler ve vatandaşlar tarafından büyük bir ilgiyle karşılandı daha ilk bir gün içinde 160.000 TL’nin üzerinde bağışta bulunuldu. Kampanyanın duyurulmasından bir gün sonra, 17 Temmuz 2020 günü ise hiç beklemediğimiz bir olay yaşandı. İstanbul Valiliği İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü’nden bir görevli arayarak 'Dr. Yavuz Kalaycı’nın Çocukları Bizlere Emanet' Bağış Kampanyasının İstanbul Valiliği tarafından durdurulduğunu sözlü olarak tarafımıza iletti. Öncelikle İstanbul Valiliği tarafından tarafımıza yapılmış yazılı bir bildirim olmadığını, bağış kampanyamızın devam ettiğini, kampanyanın durdurulduğuna dair yazılı bir bildirim olması durumunda da gerekli hukuki süreci başlatacağımızı bildiriyoruz. İstanbul Valiliği’ne soruyoruz: Covid-19 nedeniyle yaşamını kaybeden bir hekimin geride kalan çocuklarıyla ilgili, gerekli bütün belgelerin hazırlanıp, başvurusu yapılıp, gerekli izin alınarak başlatılan 'Dr. Yavuz Kalaycı’nın Çocukları Bizlere Emanet' Bağış Kampanyasını niçin engellemeye çalışıyorsunuz? Bütün hekimlerin ve vatandaşların vicdanlarında büyük tepkiye yol açmaya mahkum bu engelleme girişiminden derhal vazgeçiniz."https://twitter.com/istabip/status/1284413604696150016

NE OLMUŞTU?

İstanbul Tabip Odası üyesi olan ve Eyüp Nişanca Aile Sağlığı Merkezi’nde aile hekimi olarak görev yapan Dr. Yavuz Kalaycı’yı 19 Nisan 2020 günü Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetmişti. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi 1988 yılı mezunlarından Dr. Yavuz Kalaycı, evli ve iki küçük kız çocuğu babasıydı. Kalaycı’nın son mesajının ise, "Kızlarım küçük sahip çıkarsınız değil mi?" olduğu açıklanmıştı.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST

Gelişmelerden Haberdar Olun

@