İstanbul’da 5 fabrikada işçiler "8 saat çalışan işçiler için en düşük 6 bin 500-7 bin, 12 saat çalışanlar içinse 8 bin 500-9 bin’" ücret talebiyle üretimi durdurdu.

İstanbul’da iki fabrikadaki eylemlerin kazanımla bitmesinin ardından beş fabrikada daha Deri Dokuma ve Tekstil İşçileri Sendikası (DERİTEKS) sendikasında örgütlü işçiler ücret talebiyle üretimi durdurdu. Alpin Çorap firmasında işçilerin elde ettikleri kazanımın ardından Şimşek Çorap’ta da yüzde 70 zamla sözleşme imzalanırken eylemler Erdal Çorap ve NGB Çorap firmalarına da yayıldı. Tüm vardiyalarda iş durdurulurken, işverenle yapılan görüşmeler devam ediyor. İşçiler, 8 saat çalışan işçiler için en düşük 6 bin 500-7 bin, 12 saat çalışanlar içinse 8 bin 500-9 bin ücret talep ediyorlar.

YÜZDE 70 ÜCRET TALEP EDİYORLAR

BirGün’de yer alan habere göre İstanbul Beylikdüzü’nde faaliyet gösteren Alpin Çorap firmasında salı günü başlatılan iş bırakma eylemi 24 saatin ardından, yüzde 70 zam yapılmasıyla sona ermişti. 8 saat çalışan işçilerin ücreti 7 bin lira, 12 saat çalışan işçilerin maaşları ise 9 bin liraya yükseltilmişti. Alpin’in ardından Esenyurt’ta faaliyet gösteren Şimşek Çorap’ta da benzer bir eylemlilik süreci gerçekleşmiş ve bu firmada da yüzde 70 zam yapılmıştı. Ardı ardına gelen kazanımların ardından Erdal Çorap, NGB Çorap ve Çelik Çorap’ta, Berr Çorap ve Aushra Çorap firmalarında da üretim durduruldu. İşçiler diğer fabrikalardaki ücretleri talep ediyor.

"ÜRETİMDEN GELEN GÜÇLERİNİ KULLANACAKLARINI SÖYLEDİLER"

İşçilerin örgütlendiği DERİTEKS’in örgütlenme uzmanı Veysel Arslan “İşçinin iradesi kazanım getiriyor” dedi. Arslan eylemlerin örgütlenme ve yayılma aşamasını şöyle anlattı:

Gözden kaçırmayın

Tarlada işçi isyanı Tarlada işçi isyanı

“Çorap işçileri arasında örgütlenme faaliyetimiz vardı, işçiler de kendi aralarında örgütlülerdi. İşçiler kendi birlikteliğini daha örgütlü bir halde devam ettirmek için DERİTEKS’e geldiler. 1 aydır biz konu hakkında toplantılar yapıyorduk. 8 saat çalışan işçiler için en düşük 6 bin 500-7 bin, 12 saat çalışanlar içinse 8 bin 500-9 bin bandında bir rakam belirledik. Bu rakamlar olursa üretime devam edeceklerini aksi halde üretimi durduracaklarını, üretimden gelen güçlerini kullanacaklarını söylediler. İşçi arkadaşlarımız kararlı durdular. Taleplerin altındaki hiçbir teklifi kabul etmediler ve üretime başlamadılar.”