Murat Karakaş'ın mülteci kadınlara yönelik ırkçı ve cinsiyetçi söylemlerine tepki gösteren İzmir Gazeteciler Cemiyeti, "Mesleğimiz ve tüm haksızlığa uğrayan kişiler adına özür bekliyoruz" dedi.

Gözden kaçırmayın

Gazeteci İbrahim Haskoloğlu gözaltına alındı Gazeteci İbrahim Haskoloğlu gözaltına alındı

İzmir'in yerel haber sitesi egedensonses'te program sunuculuğu yapan Murat Karakaş, yayın esnasında mülteci kadınlara ilişkin ırkçı ve cinsiyetçi söylemlerde bulundu. Kadın örgütlerinin sert tepki gösterdiği Karakaş'ın söylemlerine dair İzmir Gazeteciler Cemiyeti de açıklama yaptı. 

"Özür bekliyoruz" başlığıyla yapılan yazılı açıklamada, "Egedesonses adlı internet sitesinde, kendisini gazeteci olarak tanıtan Murat Karakaş adlı kişi, kadınlar ve mülteciler hakkında hiçbir şekilde kabul edilemeyecek ifadelerde bulunmuştur. Irkçı, cinsiyetçi, aşağılayıcı dil asla kabul edilemez. Yayıncılık ve insanlık ilkelerinin çiğnenmesi çok üzücüdür. ‘Gazeteciyim’ diyen kişilerin her şeyden önce meslek etik ve değerleri üzerinde taşıması şarttır" denildi. Cemiyet, devamında şu ifadelere yer verdi: "Kendisinden mesleğimiz ve tüm haksızlığa uğrayan kişiler adına özür bekliyor, kentimizde, bölgemizde yayıncılık ve gazetecilik ilkelerinin çiğnenmesine müsaade etmeyeceğimizi duyuruyoruz."