Kenani, Twitter hesabından İsrail polisinin Aksa’ya baskın anını gösteren görüntüleri paylaşarak duruma tepki gösterdi.

İsrail’in “mescitte ibadet eden Filistinlilere” yönelik saldırısını “vahşice” olarak nitelendiren Kenani, müdahalenin “rejimin insan haklarına karşı işlediği suçları bir kez daha tüm dünyaya gösterdiğini” ifade etti.

Saldırıyı şiddetle kınadığını belirten Kenani, İslam aleminin, dünyanın özgür insanlarının ve ilgili uluslararası kuruluşların saldırıya tepki göstermesi gerektiğini vurguladı.

- Ne olmuştu?

Fanatik Yahudi yerleşimcilerin Pesah Bayramı nedeniyle Mescid-i Aksa'ya baskın düzenleme ve burada kurban kesme çağrıları üzerine gece teravih namazının ardından bir grup Filistinli Mescid-i Aksa içindeki Kıble Mescidi'ne sığındı.

İsrail güçleri, sahur vaktinde Aksa'ya düzenlediği baskın sırasında, Kıble Mescidi'ne sığınanlara şiddet kullanarak müdahale edip kutsal mabedi savaş alanına çevirdi. İsrail güçlerinin baskını sabah namazının ardından da devam etti.

Baskınlarda, Kıble Mescidi'ne sığınan 200’den fazla kişi gözaltına alındı.

İsrail polisinin Mescid-i Aksa'ya düzenlediği baskının ardından abluka altındaki Gazze Şeridi'nden İsrail yönüne roketler atıldı.

İsrail ordu sözcülüğünden yapılan açıklamada, Sderot kenti yönüne beş roket atıldığı, bunlardan dördünün hava savunma sistemleri tarafından imha edildiği, bir roketin de açık araziye düştüğü belirtildi.

İsrail uçakları, roketlere karşılık Gazze Şeridi'nin batısında iki noktaya hava saldırısı düzenledi.

Kaynak: aa