İran Cumhurbaşkanı Reisi ve beraberindekiler Azerbaycan'da bir baraj açılışı sonrası ülkelerine dönerken Tebriz'in kuzeydoğusunda helikopter kazasında hayatlarını kaybettiler.

Reisi'nin vefatının ardından Türkiye'de bir günlük milli yas ilan edildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, "İran halkıyla dayanışma içerisindeyiz" diyerek milli yas kararını duyurdu. 

Karar'da yer alan habere göre: İran Cumhurbaşkanlığının internet sitesinde yer alan taziye mesajlarında dikkat çekici detaylar gözlerden kaçmadı. "Ülkelerin, uluslararası kuruluşların ve şahsiyetlerin İran'a taziye mesajları" başlıklı Farsça duyuruda, Reisi'nin fotoğrafıyla birlikte taziye mesajı atan ülkelerin bayrakları yer aldı. Ancak Türk bayrağı bu görselde yer almadı. Ayrıca, paragrafın en altında küçük bir cümleyle Türkiye'nin milli yas kararı aldığı belirtildi. Bu durum, Türkiye tarafından yardımlarını ve dayanışmasını gölgeleyen bir tutum olarak değerlendirildi.

İngilizce Arayüzde Osmanlı Bayrağı

İran Cumhurbaşkanlığı sitesinin İngilizce versiyonunda aynı haberin görselinde Türk bayrağı yerine 18. yüzyıl Osmanlı bayrağının yer aldığı gözlendi.

Pazartesi sabahı erken saatlerde Anadolu Ajansı, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterinde yer alan Akıncı adlı insansız hava aracının (İHA) enkazın yerini saptayarak koordinatları İranlı makamlarla paylaştığını aktarmıştı.

Bu açıklamaya İran Genelkurmay'ından itiraz geldi

Genelkurmayın açıklamasında, "kaza yerine yakın olduğu için" yardım istenen Türkiye'nin "gece görüşü ve termal kameralarla donatılmış bir İHA göndermiş olsa da bulutların altını izleyebilecek ekipman eksikliği nedeniyle enkazın yerini saptayamadığı" ifadeleri yer aldı.

Açıklamada, enkazın yerini belirlemek için gerekli teknolojilere sahip yerli üretim İHA'ların ise kaza esnasında Hint Okyanusu'nun kuzeyinde görevde olduğu, bu nedenle ilk etapta bölgeye bu araçların sevk edilemediği vurgulandı. Ancak Pazartesi sabahı enkaz keşfinin, İran kurtarma ekipleri ve Hint Okyanusu'ndan geri çağrılan "bulut altı noktaları belirleme yeteneğine sahip" İHA'lar tarafından yapıldığı kaydedildi.