DEM Parti'nin, Kobani Davası'nın siyasi boyutunun araştırılması amacıyla Meclis araştırma önergesinin diğer önergelerin önüne alınarak TBMM Genel Kurulu’nun bugünkü birleşiminde görüşülmesi için grup önerisi getirdi.

Önerge üzerine partilerin temsilcilerinin konuşmasının ardından DEM Parti Grup Başkanvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit, söz alarak “Hamas'a mücahitler ordusu dendiğini, Hamas'ın, Filistin'in savunulmasının meşru olarak görüldüğünü belirterek Türkiye'ye sınırı olan Kobani'nin IŞİD tehdidine karşı halkın sokağa çıkmasının, HDP'nin tweet atmasının neden gayrimeşru olduğunu” sordu.

Muş Varto'da 7 Ekim'de yaşanan ilk ölümün failini soran Kılıç Koçyiğit, “Muş Varto’da ilk ölüm olayını kim yaptı, kim öldürdü, kim öldürdü? Kolluk; 7 Ekimde kolluk güçlerinin ateşli silahıyla Varto’da ilk ölüm oldu. Peki, nerede faili? Varto’nun Kaymakamını soruşturdunuz mu? O zamanki Muş Emniyet Müdürünü soruşturdunuz mu? Valiye soruşturma açtınız mı? Yok. Ee, ama asker öldürmüş, kolluk gücü öldürmüş, hiç hiç gıkınız çıkmıyor. Varsa yoksa işiniz gelip burada bizim yaptıklarımızı karalamak. Ya, bir halk soykırım tehdidi altında, IŞİD barbarlarına karşı biz insanlara demişiz ki: “Demokratik, barışçıl gösteri hakkınızı kullanın.” Bunda ne var, ne var bunda? Bunu da mı söyleyemeyeceğiz? Bizim kardeşlerimizi orada IŞİD’liler katledecek, öldürecek, alıp köle pazarlarında satacak, biz de burada oturacağız öyle mi? Sizde vicdan olsa siz sokağa çıkardınız" dedi.

"Neden Kobani için 35 tane ili yaktınız, sorunun cevabını arıyoruz"

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin ise "Mesele Kobani ile alakalı hassasiyetleri değil bu hassasiyetle alakalı yaptıkları işle alakalı konuşuyoruz. ‘Neden Kobani için 35 tane ili yaktınız’ sorunun cevabını arıyoruz. 35 ili yaktınız, yıktınız. Daha sonrasını hatırlıyorsunuz, işte, hendekler, bunlar tekil olaylar değil, bir bütün içerisinde bundan şekilleniyor” diye konuştu.

Koçyiğit ise Zengin'e şöyle karşılık verdi:

"Kobani yargılaması Kürtlerin meşru taleplerini bastırmak için"

"Mahkemenin bile ‘ölümlerden bu insanlar sorumlu değil’ dediği yerde hâlâ Meclis kürsüsünden iftira atıyorlar, yalan söylüyorlar. Açık ve net söyleyelim biz demokratik barışçıl gösteri hakkı için çağırdık çünkü halkımız soykırım tehdidi altındaydı. Sizin, bizim bugün Filistin için gösterdiğimiz hassasiyet ne kadar haklı, doğru ise Kobani için gösterdiğimiz hassasiyet, sokağa çıkmak o kadar doğru. Hiç kimse bizi oralardaki ölümlerle ilişkilendiremez. Bizim partilimiz polis kurşunuyla öldürülmüş. IŞİD'le ticaret yapıyordunuz gıkınız çıkmıyordu. Mahkeme salonlarında Kobani yargılaması yaptınız. Niye, siyaseti dizayn etmek için, HDP'yi tasfiye etmek için, Kürtlerin meşru taleplerini bastırmak için. Siyasi bir dava."

"Meşru talepleri arka arkaya sıralasalar da biz de öğrensek"

Zengin ise "Şu meşru talepleri arka arkaya sıralasalar da biz de öğrensek. Mahkeme çok daha ağır bir ceza verdi, dedi ki ‘Yaratılan kaotik ortam devletin birliğini bütünlüğünü bozmaya yönelik eylemdir’ dedi. Kobani diyerek bölgemizi yaktınız, yıktınız" ifadelerini kullandı.

"Biz bütün bu suçlamalardan beraat ettik"

Kılıç Koçyiğit ise "Mahkeme failleri bulamadı değil bulmak istedi, failler koltuklarının altında. Biz bütün bu suçlamalardan beraat ettik. Miting meydanlarında istismar ettiler Yasin Börü dediler, 8 yaşında öldürülen çocuk var, haberiniz var mı" diyerek Zengin’e tepki gösterdi.

DEM Parti'nin grup önerisi AK Parti ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.