İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Daire Başkanlığı ile İzmir Akdeniz Akademisi’nin işbirliğiyle düzenlenen “Sanat Ekonomisi Forumu”, sanat piyasasının farklı alanlardaki aktörlerini bir araya getirecek. Forumun, 15-21 Şubat arasında düzenlenecek ana kongreye sunulacak politika önerilerinin oluşturulmasında da rol oynaması planlanıyor.

SANAT DÜNYASI İZMİR’DE BULUŞACAK

“Sanat Ekonomisi Forumu”, kültür mirası alanında çalışan akademisyenler, yönetmen ve yapımcılar, arkeologlar, müzecilik uzmanları, küratörler ve sanatçıları İzmir’de buluşturacak. Katılımcılar, bugünün toplumsal ve kültürel ikliminin yarattığı olumsuzlukları ve bu sorunların nasıl çözülebileceğiyle ilgili de politikalar üretme görevini üstlenecek.

“Sanat Ekonomisi Forumu”na İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA), Anadolu Sinema ve Televizyoncular Meslek Birliği (ASİTEM),  İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı (İKSEV), Darağaç Kolektifi, Sokak Sanatçıları Derneği, İzmir Sinema Ofisi, Sürdürülebilir Kentsel Gelişim Ağı, Balconnection, VHS Film gibi onlarca farklı kuruluşun katılması bekleniyor.

Foruma yönetmen ve oyuncu Ezel Akay, küratör ve yazar Beral Madra, küratör ve yazar Vasıf Kortun, kültür yöneticisi Sarp Keskiner gibi sanatın farklı dallarında uzman birçok isim de katılacak.

Narlıdere Belediye Başkanı Engin’den pazar esnafına ziyaret Narlıdere Belediye Başkanı Engin’den pazar esnafına ziyaret

YEDİ FARKLI ALANDA FORUM DÜZENLENİYOR

İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi kapsamında Sanat Ekonomisi, Sokak İktisadı, İstihdamın Sorunları, Uluslararası Yatırımlar, Gençlik, Çocuk ve Eğitim başlıklı yedi farklı forum düzenleniyor. Forumlara Türkiye’nin dört bir yanından birçok farklı konu üzerine çalışan onlarca kurum, kuruluş, dernek, örgüt ve vakıf temsilcisi katılacak.

SONUÇ BİLDİRGESİ ŞEKİLLENİYOR

İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi hazırlık toplantıları kapsamında çiftçi, işçi ve sanayici, tüccar, esnaf buluşmaları gerçekleştirilmişti. Bu üç grubun hazırladığı taslak bildirgeler Birbirimizden Razıyız, Doğamıza Dönüyoruz, Geçmişimizi Anlıyoruz ve Geleceği Görüyoruz başlıklı dört farklı uzman toplantısında değerlendirilmişti.

Düzenlenecek yedi forumun sonucunda ortaya çıkan görüş ve öneriler de bildirgelerin geliştirilmesinde rol oynayacak. Süreç boyunca birçok farklı masa tarafından ortak akılla şekillendirilen bildirgenin son hâli ise 21 Şubat’ta tüm Türkiye ile paylaşılacak.

Sanat Ekonomisi Forumu’nun programı ise şöyle oluşturuldu:

“10.00- 10.15 Güven Eken - İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı

10.15 – 10.45 “Yeni Kültür Politikalarının Eşiğinde” – Doç. Dr. Serhan Ada, İstanbul Bilgi Üniversitesi, Kültür Politikası ve Kültürel Diplomasi UNESCO Kürsüsü Başkanı

10.45 – 12.15 Miras ve Topluluklar

Dr. Gökçe Sanul Diner (Moderatör) İzmir Ekonomi Üniversitesi, İletişim Fakültesi

Mahir Polat İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı

Prof. Dr. Metin Ekici UNESCO Türkiye Millî Komisyonu (UTMK) - Somut Olmayan Kültürel Miras Komitesi

12.15 – 13.00 Yemek Arası

13.00 – 14.30 Endüstriler

Dr. Funda Lena (Moderatör) Araştırmacı / Akademisyen

Bülent Forta Mü-Yap Yönetim Kurulu Üyesi / Genel Koordinatör

Kenan Kocatürk Türkiye Yayıncılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı

Ezel Akay Yönetmen, yapımcı, oyuncu

Deniz Ova Salt Genel Müdürü

14.40 – 16.10 Bağımsızlar ve Sanatçılar

Hale Eryılmaz (Moderatör) Editör / Kültür Yöneticisi                 

Sarp Keskiner Kültür Yöneticisi

Azize Tan  Ayvalık Film Festivali Direktörü

Cenkhan Aksoy Darağaç Kolektifi

Ali Cem Doğan Darağaç Kolektifi

16.10 – 16.20 Ara

16.20 – 17.50 Kurumlar ve Piyasa

Doç. Dr. Ebru Nalan Sülün (Moderatör) Sanat Tarihçi- Sanat Eleştirmeni Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği (AICA-TR)

Beral Madra (Çevrimiçi) Küratör, yazar

Müjde Unustası Arkas Sanat Merkezi Direktörü

Bahar Soyoğuz Be Contemporary

Vasıf Kortun Küratör-Yazar”