Karadeniz programı kapsamında Rize ve 6 ilçesinin ardından, Artvin’in Arhavi, Hopa ve Kemalpaşa ilçelerini ziyaret eden İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, bugün ise Trabzon'u ziyaret etti.

CUMHURBAŞKANLIĞI ADAYLIĞI BENİM GÜNDEMİMDE YOK”

İmamoğlu, Trabzon'da gerçekleştirdiği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlarken cumhurbaşkanlığı adaylığı tartışmaları hakkında da şunlar söyledi:

“Benim gündemimde yok. Benim gündemimde önümüzdeki seçimlerde değişim var. Buna hepimizin ihtiyacı var. Türkiye'deki değişime kamu yöneticilerinin, belediye başkanlarının ihtiyacı var. Sözünü söylemeyen sesini çıkaramayan belediye başkanı AKP'li olsa ne olur... Bu değişime onların bile ihtiyacı var.”

"GENEL BAŞKANLA YARIŞ BİZİM NE HADDİMİZE"

Genel başkanlık iddiaları da sorulan İBB Başkanı, “Genel Başkanla yarış bizim ne haddimize... Bizde Genel Başkandan izin alarak konuşmak da yok. Bunu sormanız normal. Ne yazık ki iktidar partisinde özgürce konuşma yok” dedi.

Ekrem İmamoğlu, “İstanbul'u yöneten Türkiye'yi yönetir” ifadeleriyle ilgili soruyu ise, şöyle yanıtladı:

Gözden kaçırmayın

"Erdoğan, Atatürk Havalimanı konusunda geri adım atmak zorunda kaldı" "Erdoğan, Atatürk Havalimanı konusunda geri adım atmak zorunda kaldı"

“İstanbul lokomotif bir kent. Duyarsız bir İstanbul Belediye Başkanı tasvip edilmez, doğru bulunmaz. Bu bağlamda elbette değil ama o sorumluluk bilinci bende üst düzeyde var.”

ŞIK'IN AÇIKLAMALARINA YANIT

Ekrem İmamoğlu, Türkiye İşçi Partisi Milletvekili Ahmet Şık'ın, “Bir komplo teorisi olarak söylüyorum ama bu işin varacağı yer açık; İmamoğlu’na siyaset yasağı getirip en büyük rakiplerden birini ekarte edecekler. İmamoğlu’nun İBB Başkanı seçilmesinde en çok emeği olan Canan Kaftancıoğlu’nu tutuklayacaklar” açıklamasına dair şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bir Ekrem’e böyle bir şey yapar milyonlarca Ekrem ona sandıkta tokat gibi cevap verir. Türkiye’de her şey mümkün ama bunun bitmesine de bir yıl kaldı.”