DEVA Partisi’nden AFAD'ın Düzce Depremi Raporu’na eleştiri DEVA Partisi’nden AFAD'ın Düzce Depremi Raporu’na eleştiri

Hürriyetçi Eğitim-Sen Giresun Şube Başkanı Tekin Akdağ, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e çiçek verdiği gerekçesiyle öğretmen Mustafa Dizdar’ın sürgün edilmesine tepki göstererek “Siyasi bir şahsiyete çiçek vermek siyaset yapmak mıdır? Siyasileri Piraziz ilçe sınırında karşılamaya gidenler, okuldaki öğrencileri miting alanlarına götürenler, öğretmenlere ve memurlara siyasi parti mitingine katılmaları için yazı gönderenler ve bu mitinglere katılanlar siyasi parti faaliyetine katılmış oluyorlar mı?” dedi.

Hürriyetçi Eğitim-Sen Giresun Şube Başkanı Tekin Akdağ, Meral Akşener’e çiçek verdiği için Piraziz ilçesinden Güce ilçesine sürgün edilen öğretmen Mustafa Dizdar ile ilgili açıklama yaptı. Akdağ, şunları söyledi:

 "Hür ve eleştirel düşünceyi özümsemiş, çok sesliliğe saygıyı garanti altına alan, 'fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür' anlayışla bağımsız sendikacılık faaliyetleri yapmayı zorunlu ve vazgeçilmez bir ilke olarak kabul eden Hürriyetçi Eğitim Sen, haksızlığa hukuksuzluğa uğrayan üyelerinin, kimlik, cinsiyet siyasi görüşüne bakmaksızın bugün ve bundan sonra da yanında durmaya devam edecektir.

"ADALETİN TERAZİSİ BOZULMUŞTUR"

Bugün adaletin terazisini bozulmuştur. Piraziz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğretmeni aynı zamanda sendikamız üyesi Mustafa Dizdar bize göre suç olmayan ancak Piraziz İlçe Milli Eğitim Müdürü ve İl Milli Eğitim Müdürü’ne göre suç sayılan bir davranıştan dolayı iki kez cezalandırılmıştır. Bu cezanın art niyetli olduğunu düşünüyoruz. Mustafa Dizdar öğretmenimiz örnek kişiliği, çalışkanlığıyla okulunda sevilen sayılan bir şahsiyettir. Dosyasında bu zamana kadar almış olduğu bir cezası da yoktur. Öğretmenimiz aynı zamanda 2009 yılından 2021 yılına kadar 14 projede yer almıştır. 2014 yılından başlayarak 86 ileri girişimci (imalat), 34 geleneksel girişimci (imalat dışı) esnaflara yönelik proje yazılarak onaylanmıştır. Bu projelerden 21 tanesi mikro fındık işleme tesislerine aittir.

"BAŞARILARLA DOLU BİR EĞİTİMCİDİR"           

Mustafa Dizdar 20 Temmuz 2022 tarihinde ilimizi ziyaret eden Sayın Meral Akşener'i Bulancak ilçesinde esnaf ziyareti yaparken görmüş, o esnada kendisine bir demet çiçek vermiştir. Bir demet çiçekten mi, Mustafa Dizdar öğretmenden mi ya da sayın Meral Akşener’den mi rahatsız oldu birileri bilinmez. Ancak bir gerçek var ki bu rahatsızlık duyanlar Mustafa Dizdar hakkında hemen bir soruşturma açıp kendisini bir kez değil iki kez cezalandırmışlardır. Önce maaş kesim cezası verirler bu yetmez bir de görev yeri değişikliği cezası vererek 70 km uzaklıktaki Güce ilçemize atamasını yaparlar. Yani sürgün ederler. Şimdi bunu yapanlara bazı sorularımız olacak;

1-Çiçek vermek ne zamandan beri suç sayılmaya başlandı?

2-Sayın Meral Akşener, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçlu birisi midir ki kendisine çiçek vermek suç sayılıyor?

3-Siyasi bir şahsiyete çiçek vermek siyaset yapmak mıdır? Eğer öyleyse Giresun ilinde görev yapan başta Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticileri, bazı ilçe milli eğitim müdürleri olmak üzere çoğu okul müdürü, müdür yardımcısı ve öğretmen bu suçu işlemişler midir?

4-Siyasileri Piraziz ilçe sınırında karşılamaya gidenler, okuldaki öğrencileri miting alanlarına götürenler, öğretmenlere ve memurlara siyasi parti mitingine katılmaları için yazı gönderenler ve bu mitinglere katılanlar siyasi parti faaliyetine katılmış oluyorlar mı? Bu cezayı verenlerin bunlar için neler yaptığını çok merak ediyoruz.

“MUSTAFA DİZDAR’A VERDİĞİNİZ CEZALARI UNUTMAYIN!”

Hürriyetçi Eğitim Sen’in yetki ve faaliyetlerinden birisi de 'Kamu görevlilerine grev ve siyaseti yasaklayan düzenlemeleri sona erdirecek çalışmalar yapmayı amaçlar. Ancak hiçbir siyasal parti ve kuruluşla organik ilişkiye girmez' şeklindedir. Bize göre bir siyasi parti liderine çiçek vermek suç değildir. Bundan sonra herhangi bir siyasi parti liderine ya da siyasetçiye çiçek verme, resim çekilme gibi davranışlarda bulunan kamu görevlileri de bir suç işlemiş olmayacaklardır. Bu gibi bir durumla karşılaşacak olan eğitim çalışanlarının yanında olacağımızı belirtmek istiyorum. Ayrıca Giresun ilinde hangi yöneticilerin siyaset yaptığı herkesçe bilinmektedir. Sayın Mustafa Dizdar' a vermiş olduğunuz bu cezalar unutmayın bundan sonra örnek alınacak bir kriter olacaktır. Sayın Mustafa Dizdar' a her türlü hukuki desteği vererek yanında olduğumuzun bilinmesini isteriz. Adalete olan güvenimiz tamdır. Adalet er ya da geç tecelli edecektir."