Artvin Ardanuç'a bağlı Tepedüzü köyü Çayağzı Mahallesi'nde, mahkemesi Danıştay'da devam eden HES için ceviz katliamı yapıldı. Kendisini şirket çalışanı olarak gösteren şahıs da köylülere ceviz katliamını itiraf etti.

Artvin Ardanuç'a bağlı Tepeduzu köyü Çayağzı Mahallesi'nde Ardanuç 5. HES çalışması, köylüler tarafından mahkemeye götürüldü ve davası Danıştay'da sürüyor. Daha önce yapılan katliam, köy halkının müdahelesi sonrası durdurulmuştu.

Beykoz yangını şüphelisi serbest bırakıldı Beykoz yangını şüphelisi serbest bırakıldı

Artvin'den Uğur İstanbullu'nun konuştuğu Tepedüzü sakinleri, şirketin izinleri alıp tekrar bölgeye gelecekleri duyumunu aldıklarını söylüyor. Köylülerin çektiği videoda da şirket yetkilisi olduğunu iddia eden şahıs iki konuyu itiraf ediyor:

- Ceviz ağaçlarını kesen şahıs, şirkette çalışıp çalışmadığı sorusuna cevabında devletin bir kurumunu adres gösteriyor.

- Ceviz ağaçlarının kesildiği bölgede katliam yaptığını itiraf ediyor.

Videoyu çeken Tepedüzü sakinleri, "Bizler, Anayasa'nın bizlere tanıdığı doğamızı, çevremizi ve sularımızı korumak için verilen hakla Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları olarak ülkemize sahip çıkmak için verdiğimiz mücadelemizi Artvin ve Ardanuç kamuoyunun dikkatine sunmak istiyoruz. Sevgili Ardanuçlular, toplamda 12 köyü ve ilçe merkezini besleyen suyu kaybettiğimizde kendi vicdanlarımıza ne diyeceğiz" açıklamasını yaptı.