Halk TV yazarı İsmail Saymaz, bugünkü kaleme aldığı yazısında, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ‘ahmak’ davasının ardından bu kez de Fatih Sultan Mehmet’in tablosunun satın alınması nedeniyle yargılanacağını öne sürdü.

Saymaz yazısında, “Ekrem İmamoğlu’na ‘Ahmak Davası’ndan iki yıl yedi ay hapis cezası vermek kesmedi. Terör soruşturması açmak da yetmedi. İtalyan ressam Bellini’nin atölyesinden çıkan, Londra’daki bir müzayededen satın alınıp Türkiye’ye getirilen ‘Fatih’ tablosuna sıra geldi” ifadelerini kullandı.

26 Haziran 2020’de Londra’da Christie’s Müzayede Evi tarafından müzayedeye konulan tablo İBB tarafından, 935.250 Sterlin ödenerek satın alınmıştı. Tablo şu an İBB’nin Saraçhane’deki binasında sergileniyor.

İKİNCİ İNCELEME 

İçişleri Bakanlığı’nın 25 Ekim tarihindeki onayı, Teftiş Kurulu Başkanlığı’nın bir gün sonraki emriyle “Fatih Sultan Mehmet’in tarihi tablosunun satın alımı” için ön inceleme başlatıldığını aktaran Saymaz, İmamoğlu’nun belediye zarara uğratmakla suçlanacağının anlaşıldığını yazdı. Saymaz, “Partili başmüfettiş, İmamoğlu’nu suçlayacak bir kanıt bulduğu için seviniyorsa hata ediyor. Çünkü bu, Fatih tablosu için başlatılan ikinci ön inceleme” ifadelerini kullandı.

Saymaz, yazısını şöyle devam etti.

“Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı yarışında en çok çekindiği rakip olma suçunu (!) işlediği için, Fatih’in tablosunu satın alıp Türkiye’ye getirmek suretiyle İBB’yi zarara uğratmakla ikinci kez suçlanıyor.

Fatih’in sözde torunları, milletin servetini oyuncak dinazorlara, yokuş çıkamadığı için kullanılmadan hurdaya ayrılan metrobüslere harcarken; İmamoğlu, büyük padişahın tablosuna sahip çıktığı için yargılanacak.”

Bloomberg: Türkiye, Finlandiya’nın NATO üyeliğini önümüzdeki ay onaylayabilir Bloomberg: Türkiye, Finlandiya’nın NATO üyeliğini önümüzdeki ay onaylayabilir

4 OCAK’A KADAR GÖNDERİLMESİNİ 

Müfettişin İBB’ye Fatih tablosu için yazdığı yazıda şu ifadeler yer aldı: “Fatih Sultan Mehmet’in tarihi tablosunun satın alımı’ işi dosyasının (Satın alma öncesi, satın alma sırası ve satın alma sonrasında ilgili mevzuat gereğince yapılan işlemler ile ödeme işlemlerini de kapsayacak şekilde) eksiksiz olarak hazırlanacak ‘aslı gibidir’ onaylı bir örneğini, en geç 4 Ocak 2023 tarihine kadar müfettişliğimizin çalışma adresine gönderilmesini…”