Gazeteci Murat Ağırel, Cumhuriyet gazetesindeki köşesinde ilaç krizine değindi.

“Hem talasemi hastalarının hem de toplum sağlığının korunması için hepatit aşılarının bulunabilir olması gereklidir” “Hem talasemi hastalarının hem de toplum sağlığının korunması için hepatit aşılarının bulunabilir olması gereklidir”

"İlaç krizi büyüyor" başlıklı yazısında ilaç ithal edilmediğini ve durumun kurlardan kaynaklanan bir nedene dayanmadığını ifade eden Ağırel, Sağlık Bakanlığı’nın yayımladığı, "Yurtdışından İlaç Temini Yönetmeliği' ile yurtdışından gelen ilacın üretiminden son tüketim anına kadar kayıt altına alınmasını istediğini; ilaç takibini sağlamak adına sekonder ambalajlama tesisi ile imzalanmış sözleşmeyi istediğini, özetle bir denetim sistemi getirmek istediğini ifade etti. 

Yazısında, “SGK yılda en az iki defa ithaline izin verilen ilaçları ihtiyaç doğrultusunda ihale yolu ile temin edip hastalara ulaştırıyor. Daha doğrusu ulaştırıyordu... SGK 2023 yılında ihale yapmadı. Stokları kullanmaya başladı ve stoklar bitmek üzere. Seçimler mi bekleniyor? SGK batırılarak Kılıçdaroğlu’na seçilir seçilmez iftira mı atılacak bilemiyorum” ifadelerini kullanan Ağırel, "Söz konusu ilaçlar 3-5 liraya alınacak ilaçlar değil. Zaten canı ile boğuşan vatandaş hastalığı ile mücadele etmeyi bırakıp ilaç almak için para arayışına mı girecek? Söz konusu ilaçların bazıları yüz binlerce lira tutuyor. Özet olarak parası olan ilacı bulamıyor, ilacı bulan parasını bulamıyor" dedi.