CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, “DÖSİM personeli, 22 yıldır 'sanatçı kadrosu' bekliyor. Geçen sene, Kültür Bakanlığı bütçesinin Plan ve Bütçe Komisyonu görüşmelerinde Bakan’a sorduğumda ‘Kısa sürede bitireceğiz’ diye söz verdi ama üzerinden bir yıl geçti, hala bir adım yok” dedi.

Gamze Akkuş İlgezdi, bugün yaptığı yazılı açıklamada, Kültür ve Turizm Bakanlığı DÖSİM Müdürlüğü’ne bağlı olarak sanat icra eden personelin kadro sorununa dikkat çekti. İlgezdi, şunları kaydetti:

“Geçen sene kasım ayında Bakan’ın sözüne rağmen mağduriyet giderilmedi. Bu bir yılda onlarca torba yasa geldi ama sadece ve sadece 83 DÖSİM’li için sanatçı kadrosu gelemedi. Tek maddelik bir kanuni düzenlemeyi yapmaktan aciz bir hükümet, verdiği sözleri hatırlamayan yöneticiler karşımızda. 83 sanatçı, işçi ya da büro personeli kadrosu ile sanatlarını icra ediyorlar. 22 yıllık bu sorun halen çözülmedi. Artık sanatçıları oyalamaktan vazgeçin, verdiğiniz sözleri tutun ve mağdur olan sanatçıların beklediği bu kanunu ivedilikle Meclis’e getirin.

“DÖSİM PERSONELİ 22 YILDIR SANATÇI KADROSU BEKLİYOR”

ISIL-SEA adlı örgütün Türkiye’deki mal varlığı donduruldu ISIL-SEA adlı örgütün Türkiye’deki mal varlığı donduruldu

2001 yılında geçici işçi olarak alınan, 2007’de 4B’li yapılan, 2011’de düz memur olan DÖSİM personeli sanatçıların halen düz memur, veri hazırlama kontrol işletmeni, bilgisayar işletmeni, büro işçisi gibi kadrolarda bulunuyor. 2001 yılından beri aktif olarak sanat icra eden, 2011 yılından beri kadrosu memur ya da işçi olan DÖSİM personeli, 22 yıldır sanatçı kadrosu bekliyor. Sanatçı DÖSİM personeli, birlikte çalıştığı ve aynı işi yaptığı sanatçı arkadaşının yarısı kadar maaş almakta, giyim vs. diğer ek yardımlardan sınırlı şekilde yararlanmakta. Son düzenlemenin üzerinden de 12 yıl geçti, ancak bu sorun çözülemedi. Her şeyi ‘torbaya’ koymaya niyetli iktidar, konu sanatçıların haklarına gelince torba yasaya 83 DÖSİM’liyi eklemiyor.”