Türkiye Futbol Federasyonu (TFF),  Türkiye Süper Kupası Finali'nin Suudi Arabistan'da oynanmasına karar verdi. Galatasaray ve Fenerbahçe, maçın Türkiye'de oynanmasını talep etti. Gazeteci Fatih Altaylı, 29 Aralık'ta oynanacak maçın, Suudi Arabistan'da olmasını Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'un talep ettiği iddia etti.

Fatih Altaylı, yazısında şu ifadeleri kullandı.

"Bu hafta sonu bir restoranda Türkiye Futbol Federasyonu’nun önemli sponsorlarından birinin patronu ile karşılaştım.  

Yıllardır tanıştığımız için biraz sohbet ettik.

Haliyle laf futbola, milli takımın başarısına ve oradan da Suudi Arabistan’da oynanacak kupa finaline geldi.

“Futbolun en önemli sponsorlarından biri olarak bu maçın Türkiye’de oynanmasına yönelik bir talebiniz ya da en azından bir itirazınız olmadı mı?” diye sordum.

“Bizim sponsor olarak bu işlere karışma hakkımız yok. Ama elbette bir vatandaş olarak, milliyetçi bir vatandaş olarak bunu Federasyon Başkanı’na sordum. Nereden çıktı bu Suudi Arabistan işi?” dedim.

Aldığım yanıtı duyarsan şaşırırsın.

“Şaşırayım bakayım” dedim.

“Ali Koç önermiş” dedi.

“Anlamadım” dedim.

“Ali Koç’un önerisiymiş” dedi ve anlattı.

“Ali Koç Federasyon Başkanı’na “Avrupa takımları Suudi Arabistan’da maç veya turnuva oynayarak çok ciddi gelir elde ediyorlar. Biz de en azından kupa finalini orada oynayarak iyi bir gelir elde edebiliriz. Bunu planlarsanız çok iyi olur” demiş.

Federasyon da Ali Koç’un bu önerisi üzerine Suudilerle görüşmeye başlamış ve Süper Kupa Finali böylelikle Suudi Arabistan yolcusu olmuş.

Gerçekten şaşırdım."

FENERBAHÇE'DEN ALTAYLI'YA YANIT: GALATASARAY CAMİASININ ALIŞAGELMİŞ DAVRANIŞI

Fenerbahçe'nin iddiayı yalanlandığı yazılı açıklamada şunlar kaydedildi:

“Her başı sıkıştığında, işine geldiğinde, Başkanımız Ali Y. Koç’u hedef gösterme refleksi sergileyen Galatasaray camiası alışılagelmiş davranışının yeni bir örneğini daha, Süper Kupa Finali’nin Suudi Arabistan’da oynanması konusunda bugün Fatih Altaylı üzerinden göstermiştir.

Şaşırdık mı? Şaşırmadık… Güya Süper Kupa Finali’nin Suudi Arabistan’da oynanması Ali Y. Koç’un önerisi ve fikriymiş! Ağustos ayının son günlerinde başlayan ve bugüne kadar gelen süreç zarfında yaşananlar ile ilgili tüm gerçekler tabii ki apaçık bir şekilde ortaya çıkacaktır. O gün geldiğinde, kimin ne duruş sergilediği görülecektir. Türkiye’de futbolun amiri olan Türkiye Futbol Federasyonu’nun süreç ile ilgili gerçekleri ivedilikle açıklamasını özellikle rica ediyoruz.”