FBI'ın, ABD vatandaşı Filistinli gazeteci Şirin Ebu Akile cinayetini soruşturacağı açıklandı.

ABD Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI), Amerika vatandaşı Filistinli gazeteci Şirin Ebu Akile’nin öldürülmesiyle ilgili soruşturma başlattığı bildirildi. İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, ABD’nin soruşturma kararına tepki göstererek, “iş birliği yapmayacaklarını” duyurdu.

İsrail’in "Kanal 14" televizyonunun aktardığına göre, ABD Adalet Bakanlığı, işgal altındaki Batı Şeria'da 11 Mayıs'ta öldürülen Al Jazeera muhabiri Ebu Akile'nin ölümüyle ilgili FBI’ın soruşturma başlattığı konusunda İsrail Adalet Bakanlığı'nı bilgilendirdi.

Süreç sonunda, olaya dahil olan İsrail askerlerinin soruşturulması için ABD'nin talepte bulunabileceği belirtildi.

ABD’nin kararı, 20'den fazla ABD’li senatörün, bağımsız bir FBI soruşturması çağrısında bulunan bir ortak mektup imzalamasının ardından geldi.

Kanser tedavisi gören efsane futbolcu Pele'nin kemoterapiye cevap vermediği açıklandı Kanser tedavisi gören efsane futbolcu Pele'nin kemoterapiye cevap vermediği açıklandı

Kararı memnuniyetle karşılayan ABD’li Demokrat Senatör Chris Van Hollen, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Bu, Amerikan vatandaşı ve gazeteci Şirin Ebu Akile’nin vurularak öldürülmesine ilişkin adalet ve hesap verebilirlik arayışında gecikmiş ancak gerekli ve önemli bir adımdır” ifadelerine yer verdi.

İSRAİL TEPKİ GÖSTERDİ

Öte yandan İsrail, ABD’nin kararına tepki gösterdi. Savunma Bakanı Benny Gantz, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "ABD Adalet Bakanlığı'nın Şirin Ebu Akile'nin ölümünü soruşturma kararı ciddi bir hatadır” ifadelerini kullandı.

İsrail ordusunun, "ayrıntılarının Amerikalı yetkililerle de paylaşıldığı profesyonel ve bağımsız bir soruşturma yürüttüğünü" ileri süren Gantz, "ABD'ye, herhangi bir dış soruşturmayla iş birliği yapmayacağımızı ve İsrail'in iç işlerine herhangi bir müdahaleye izin vermeyeceğimizi açıkça belirttim" değerlendirmesinde bulundu.

NE OLMUŞTU?

Al Jazeera televizyonunun deneyimli saha muhabiri 51 yaşındaki Ebu Akile, 11 Mayıs'ta İsrail güçlerinin Batı Şeria'da bulunan Cenin kentindeki mülteci kampına düzenlediği baskını takip ettiği sırada, İsrail askerlerinin açtığı ateşle öldürülmüştü.