Fas Dışişleri Bakanlığı, Sudan'da kötüye giden güvenlik durumu nedeniyle Fas vatandaşlarının tahliyesine başlandığını açıkladı.

Fas Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Kral 6. Muhammed'in Sudan'daki Faslıların tahliye edilmesi yönünde talimat verdiği belirtildi.

Fransa'da enflasyon 1 yılın en düşük seviyesinde Fransa'da enflasyon 1 yılın en düşük seviyesinde

Sudan'ın başkenti Hartum'dan 200'den fazla Fas vatandaşının ilk aşamada ülkenin doğusundaki Port Sudan kentine ulaştırıldığı kaydedilen açıklamada daha fazla ayrıntıya yer verilmedi.

- Sudan'da ordu ile HDK arasında çatışma

Sudan'ın başkenti Hartum ve diğer şehirlerde 15 Nisan sabahı ordu ile paramiliter HDK arasında silahlı çatışmalar başlamıştı.

Ordu ile HDK arasında "HDK'nin tamamen orduya katılmasını" öngören askeri güvenlik reformu konusunda son birkaç aydır yaşanan anlaşmazlık, sıcak çatışmaya dönüşmüştü.

Sudan Dışişleri Bakanlığı, Egemenlik Konseyi Başkanı ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan'ın, orduyla çatışan HDK'nin feshedilmesi ve devlete karşı isyancı güç ilan edilmesi kararı aldığını, bu esasa göre davranılacağını bildirmişti.

BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi, Sudan'daki çatışmalarda şimdiye kadar en az 427 kişinin öldüğünü, 3 bin 700'den fazla kişinin yaralandığını açıklamıştı.