Danimarka'ya bağlı Faroe Adaları'nda, 1500'lü yıllardan beri yapılan Grindadrap Festivali'nde bu yıl 100 şişe burunlu yunus öldürüldü. Bu, en az 120 yıldan beri öldürülen en yüksek şişe burunlu yunus sayısı.

Denizler ve deniz canlılarını korumayı amaçlayan sivil toplum kuruluşu Sea Shepherd, Faroe Adaları'nda geçmişi 1500'lü yıllara dayanan Grindadrap Festivali'nde biri yavru olmak üzere en az 100 şişe burunlu yunusun katledildiğini açıkladı.

Sea Shepherd'ın açıklamasına göre, şişe burunlu yunusların peşine düşen Faroe Adalılar, şişe burunlu yunuslar ve balinaları Skalabotnur sahiline sürülerek burada kesici aletlerle katletti. Bu, son 120 yılın en büyük katliamı oldu.

BALİNALARI DA KATLEDİYORLAR

Çevre mühendisi Öztürk’ten endişelendiren açıklama: Marmara Denizi dipten itibaren boğularak ölüyor Çevre mühendisi Öztürk’ten endişelendiren açıklama: Marmara Denizi dipten itibaren boğularak ölüyor

Sea Shepher bazı yunus ve balinalarda pervane kesiklerini olduğunu açıkladı. Faroe Adaları'nda mayıs ayında da aralarında hamileler ve yavruların da olduğu 63 pilot balina katledilmişti. Nisan ayında avlanan pilot balina sayısı ise 119'du.

Şişe burunlu yunuslar, nesli tükenmek üzere olan hayvanlar kategorisinde ve Avrupa Birliği tarafından korum altına alındı. Danimarka da Avrupa Birliği üyesi olmasına rağmen Faroe Adaları değil, bu yüzden AB katliamlara engel olamıyor.