Cengiz İnşaat’ın, yapımına devam ettiği lojistik liman inşaatına taş temin etmek amacıyla Rize’nin İkizdere ilçesindeki Eskincidere’de açtığı taş ocağında patlatılan dinamit dün akşam saatlerinde bölgede küçük çaplı bir heyelan oluşturdu. Heyelan bölgesinin yakınlarında yaşayan Dursun Baş, "Sermayeye peşkeş çektiler bizi. Burada şu güzelim doğayı... Para için bu kadar hırs olmaz insanlarda. Bu kadar hırs olur mu? Gerçekten ben şurayı gördüğüm zaman utanıyorum. Ha adam vurmuşsun ha burayı katletmişsin ne farkı var" dedi.

Eskincidere vadisinde yaşayan yurttaşların taş ocağına karşı ilk günlerden beri başlattıkları direnişe destek verdiğini dile getiren İnsan Hakları Derneği (İHD) Rize temsilcisi Günay Karafazlı ise, "Zaten zihniyet belli yok et. Doğayı yok et, insanların yaşam alanlarını yok et mantığıyla hareket edilen bir dönemden, süreçten geçiyoruz. O nedenle dinamit patladığı sürece yarın evlerde de hasar meydana gelebilir sadece doğada değil. İnsanlar zor koşullarda yaşıyorlar şu anda" diye konuştu. 

“HA ADAM VURMUŞSUN HA BURAYI KATLETMİŞSİN NE FARKI VAR”

Heyelan bölgesi yakınında oturan Dursun Baş yaşananlara şöyle tepki gösterdi:

"Her gün aynı şeyleri yaşıyoruz evlerin tam üzerinde olduğu için biraz daha etkisi fazla oldu birden bir kayma oldu. Tam şu gördüğünüz evlerin yukarısında dün patlatma oldu. Her gün yaşıyoruz artık bunlarla yaşamaya çalışıyoruz. Ne kadar mücadele ettiysek karşımızda biliyorsunuz hep kolluk güçleriyle karşı karşıyayız şirketle bir karşılaşamadık zaten. Kolluk güçleri bunları korumaya devam ediyor. Sermayeye peşkeş çektiler bizi. Burada şu güzelim doğayı... Para için bu kadar hırs olmaz insanlarda. Bu kadar hırs olur mu? Gerçekten ben şurayı gördüğüm zaman utanıyorum. Ha adam vurmuşsun ha burayı katletmişsin ne farkı var? Her gün aynı şeyleri yaşayacağız ama sonuna kadar mücadeleye devam edeceğiz.

“KORKMAMAK ELDE DEĞİL Kİ. YUKARIDAN SANA NEYİN GELECEĞİ BELLİ DEĞİL"

Özel güvenlikleri var ama biz herhangi bir eylem yaptığımızda kolluk kuvvetleri burada. Kolluk kuvvetleri hemen burada. Buradaki aileler tedirgin, bağa bahçeye çıkıyorlar, patlatma olduğu zaman korkuyorsun, yengemler burada benim hanım burada onlar şimdi bahçeye gidiyorlar, şimdi de gitmişler yaprak süpürmeye mesela. Patlatma olduğu zaman ister istemez korkuyorsun, korkmamak elde değil ki. Dışarıdasın nasıl ne geleceği belli değil ki yukarıdan sana neyin geleceği belli değil."

"BİZ GELDİĞİMİZDE VADİ YEMYEŞİLDİ"

Eskincidere vadisinde yaşayan yurttaşların taş ocağına karşı ilk günlerden beri başlattıkları direnişe destek verdiğini dile getiren İHD Rize Temsilcisi Günay Karafazlı dünkü patlatmalardan sonra bugün vadiye gittiğini belirterek şunları söyledi:

"Eylem yaparken vadiye dozer vurulmadan önce halkın yanındaydık zaten ama yasalara karşı yine de kazma vuruldu ve maalesef bu güzelim vadi şu anda yok edilmiş durumda. Biz geldiğimizde bu vadi yeşildi. Zaten zihniyet belli yok et. Doğayı yok et, insanların yaşam alanlarını yok et mantığıyla hareket edilen bir dönemden, süreçten geçiyoruz. O nedenle dinamit patladığı sürece yarın evlerde de hasar meydana gelebilir sadece doğada değil. İnsanlar zor koşullarda yaşıyorlar şu anda.

Marmara Denizi'ndeki kirlilik İHA'larla denetlenecek Marmara Denizi'ndeki kirlilik İHA'larla denetlenecek

"YEŞİLE DÜŞMAN BİR YÖNETİM ANLAYIŞI VAR"

Sadece bu İkizdere’de yaşanan bir olay değil. Türkiye’mizde ne kadar yeşillik varsa yeşile düşman bir yönetim anlayışı var. Zeytinliklerimizden tutun vadilerimize kadar yok ediliyor, bilmiyorum artık ağlasam mı gülsem mi halimize. Bölgesel düşünmemek lazım genel düşünmek lazım, yaşadığımız bölgede ne vadi kaldı ne ağaç kaldı ne deniz kaldı. Denizlerimizde yok edildi maalesef derelerimiz gibi acı bir durum. Buna kim dur diyecek, bir insan hakları savunucusu olarak, yapılan bu işlemlerin, hukuksuzluğun karşısındayız. Ne yapacağız ne yapmamız lazım diye artık sormamız lazım, laf üretmekten ziyade icraat yapmamız gerektiğini düşünüyorum."