Emeklilerin Sendikası, DİSK/Emekli-Sen ve Emeklilerle Dayanışma Sendikası tarafından düzenlenen "Büyük Emekli Mitingi", Ankara Anıtpark'ta dokuz8haber adına Gazeteci Ömer Şan takip ediyor.

Yoğun katılımın olduğu mitinge sendikalar, demokratik kitle örgütleri, siyasi partiler ve yurttaşlar destek verdi.

Mitingde, Disk Emekli-Sen Genel Başkanı Cengiz Yavuz, Tüm Emekliler Sendikası Genel Başkanı Zeynel Abidin ve Emekliler Dayanışma  Sendikası Başkanı Mahinur Şahbaz'ın konuşma yapmaları bekleniyor.

"EMEKLİLİKTE İNSANCA YAŞAM HAKTIR"

Mitingde DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, "Emeklilik alanında yaşanan her türlü adaletsizliği ortadan kaldırmak için mücadele ediyoruz. 'Emeklikte insanca yaşam haktır' diyerek mücadele ediyoruz. 'Emekli olmak haktır' diyerek mücadele ediyoruz" dedi. Çerkezoğlu, şunları ifade etit:

"Biz biliyoruz ki bugün bu meydanda olan, olmayan bütün dostlarımızla birlikte dayanışma içinde ama mutlaka birlik ve bütünlük içinde bu mücadeleyi kazanacağız. Bugün emeklilerin mücadelesi, emeklilikte insanca yaşam mücadelesi; aynı zamanda çocuklarımızın, gençlerimizin geleceğinin mücadelesidir, aynı zamanda ülkemizin geleceğinin mücadelesidir, memleket mücadelesidir."

"EMEKLİLERİN ALDIĞI ÜCRET 'ÖLÜM BEDELİ'"

Mitinge katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Taşçıer de, Mecliste başlayan Bütçe görüşmeleri ile Torba Yasa taslağında emekliler adına herhangi bir düzenleme olmadığını ifade etti. Taşcıer şunları dile getirdi:

"Yarın Meclis'te bütçe görüşmeleri başlayacak, emekliyle ilgili tek bir düzenleme dahi yok. Bu ülkede şu an emeklilerin aldığı ücret, neredeyse 'ölüm bedeli', açlık sınırının üçte biri. Son 5 aylık enflasyon ile birlikte bugün bir emeklinin cebine giren gerçek ücret 5 bin lira. Bugün eğer açlık sınırı 14 bin liraysa sizin aldığınız üçte bir ödenek, aslında 'Bu emekliler; değil aç kalmak, ölüme mahkum edilsin' diyen bir anlayışın göstergesi. Burada buna 'hayır' diyoruz"

Konuşmasında emeklilerin dayanışma adına attığı adımların bütünleşme ve ortak mücadelenin önünü açtığına değinen DİSK Emekli-Sen Genel Sekreteri Fikri Kalender, iktidarın baskılarına ve sendikal örgütlenme önündeki engellere boyun eğmeyeceklerini vurguladı.

Emekler Dayanışma Sendikası adına konuşan Genel Başkan Mahinur Şahbaz da, emeklilerin sefalet ücretlerine mahkum edildiğini vurgulayarak, insanca bir yaşam için mücadeleden vazgeçmeyeceklerini  kaydetti.

Mitingde Tüm Emekliler Sendikası adına konuşan Genel Başkan Zeynel Abidin de, emeklilikte ayrımcılığa ve eşitsizliğe karşı mücadele edeceklerini vurguladı.
Konuşmalar sırasında çeşitli sloganlar atılırken, türküler söylenerek, halaylar çekildi.

Birçok sivil toplum örgütünün de destek verdiği miting sırasında Ankara Büyükşehir Belediyesi de katılımcılara sıcak çorba dağıttı. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı miting konuşmaların ardından olaysız bir şekilde dağıldı.