İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından dünyadaki örnekleriyle yarışır hale getirilen Büyükçekmece sahili, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından halkın kullanımına açıldı. İmamoğlu, “Burayı sadece Büyükçekmece'nin ya da Beylikdüzü'nün, Esenyurt'un, Çatalca'nın değil, İstanbul'un değil, dünyanın en güzel sahili yapacağız. Göreceksiniz yapacağız bunu” dedi.

İBB, Büyükçekmece sahilinin alt ve üst yapısını tamamen yeniledi. İlçe, dünyadaki örnekleriyle yarışacak bir sahile ve kordona kavuştu. Çehresi değişen Büyükçekmece sahili, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Grup Başkanvekili Engin Altay, Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katılımlarıyla bugün yapılan törenle vatandaşların kullanımına açıldı. Törende, sırasıyla Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, İmamoğlu ve Kılıçdaroğlu birer konuşma yaptı.

İmamoğlu, konuşmasında şunları söyledi:

“BU SADECE BİR PROTOTİP"

 150 Günde 150 Proje maratonu kapsamında, gün içinde Arnavutköy ve Silivri’de açılışlar yapıp tarımsal destek hizmetleri başlattık. Bugünü de Büyükçekmece'de, Hasan Akgün Başkan’ımızla birlikte, benim güzel yuvamda bitiriyoruz. Burada, Büyükçekmece sahil düzenlemesi çok güzel oldu. Baba Burnu’nda Manda Taşı’na, yani Gürpınar Burnu’na diye tarifledi Hasan Akgün Başkan’ım ama, biz bu işi Güzelce’ye, Kumburgaz sahiline, öbür taraftan Yakuplu'ya kadar götüreceğiz. Burayı sadece Büyükçekmece'nin ya da Beylikdüzü'nün, Esenyurt'un, Çatalca'nın değil, İstanbul'un değil, dünyanın en güzel sahili yapacağız. Göreceksiniz yapacağız bunu. Büyükçekmece-Beylikdüzü kordon boyu gerçekten herkesin gelip görmeye, yaşamaya doyamadığı çok güzel bir alan olacak. Burası, bu iki kilometreyi aşkın kısmı sadece prototipi. Halk plajıyla, yeşil alanıyla, yürüme yollarıyla, bisiklet yollarıyla, tren yoluyla sadece bir prototipi. Burası tam bir sağlık ve mutluluk alanı. Denizin, açık havanın, yeşilin tadının doya doya çıkarılabileceği bir alan. Büyükçekmece adına birçok iş yaptık. Başkan’ımız onları sıraladı. Bunların hepsi, sorumluluğumuz olduğu için yaptığımız işler. Hasan Akgün'le Ekrem İmamoğlu arkadaş olduğu için değil, Ekrem İmamoğlu'yla Hasan Akgün CHP’li olduğu için değil, Millet İttifakı'nın birer belediye başkanı olduğu için de değil. Biz, bu görevin yerine gelmesi adına ve halkımızın hak ettiği hizmet olduğu için yaptık. İddiayla söylüyorum ki İstanbul'un her ilçesine, görevimizin sonunda kişi başına yapılan yatırım noktasında, hepsini birbirine eşit bir biçimde halkımıza sunuyor olacağız. Eşitliğin en güzel örneğini vereceğiz.”

BÜYÜKÇEKMECE’DE NELER YAPILDI

Bakan Özer: Okullar ile veliler arasındaki para ilişkisi ortadan kaldırıldı Bakan Özer: Okullar ile veliler arasındaki para ilişkisi ortadan kaldırıldı

İstanbulluların sahilden kesintisiz olarak faydalanabilmesi ve kaliteli zaman geçirmesi için toplam 98 bin metrekarelik alanda halk plajının yanında yeşil alanlar, bisiklet ve tren yolu, otopark, bisiklet parkı, engelli şarj istasyonu dâhil pek çok olanak sağlandı. Büyükçekmece Albatros Sahili’nde bulunan mevcut atık su hattının yetersiz olması nedeniyle bölgede su baskınları meydana geliyordu. Kolektör hattına deniz suyu girişleri yaşanıyor ve arıtma tesisi verimli kullanılamıyordu. Marmara Denizi’ne de atık su girişleri olmaktaydı. İBB, taşkın riskini önlemek ve çevre kirliliğine son vermek için Büyükçekmece Sahil Düzenlemesi işi kapsamında altyapıyı da yeniledi. İSKİ tarafından 3 bin 610 metre atık su ve 2 bin 720 metre yağmur suyu kanal imalatları gerçekleştirildi.

GÖL VE DENİZ ARASINDAKİ SU AKIŞI KESİLMEDİ

Yapılan çalışmaların en kritik yerlerinden olan Büyükçekmece Gölü ile Marmara Denizi birleşimi noktasında kanal çalışmalarına da başlandı. Mevcut atık su kolektör çapının yetersiz olması ve kolektörün ekonomik ömrünü yitirmesi nedeniyle atık su hattı içerisine deniz suyu girişi yaşanmakta ve buna bağlı olarak arıtma tesisi ekipmanları zarar görmekteydi. Uzun yıllardır yapılmayan ve zor bir proje olan Büyükçekmece Göl geçişinde, İSKİ tarafından gerekli imalatlar yapılarak 64 metre deniz geçişiyle soruna kalıcı çözüm bulundu. Çalışmalar, iki etapta tamamlandı. İmalat esnasında Marmara Denizi ile Büyükçekmece Gölü arasındaki su akışı kesilmedi ve hiçbir canlıya zarar verilmedi. Çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte Marmara Denizi’ne atık su girişi engellendi.

D100’E MÜDAHALE

İstanbul’un en önemli ulaşım ana arterlerinden D100 yolunun (E5), Büyükçekmece mevkiinde neden olduğu sorunlar da çalışmalar kapsamında çözülüyor. Yakın zamana kadar bölgede ana yol ile yan yol arasında herhangi bir ayırıcı olmadığından, toplu ulaşım araçları duraklama yaşadığında, ortalama hızı 80 kilometre/saat olan E5 trafiği tıkanıyor, yer yer kontrolsüz çıkış yapan araçlar sebebiyle kazalar yaşanıyordu. Ayrıca yayalar ile E5 ana yolunda trafikte seyreden araçlar arasında fiziki ayırıcı engel olmadığından, yayalara çarpma şeklinde kazalar oluşması söz konusu oluyordu. Yapılan yan yol düzenlemesi ile bir yandan E5 ana yolundaki trafik akıcı hale getirildi, diğer yandan yan yolda toplu ulaşım noktaları belirlenmiş yayalar için kesintisiz yaya yolu tamamlandı.