Maraş merkezli depremde, 37 kişinin enkazında yaşamını yitirdiği Diyarbakır'ın Bağlar ilçesi Şeyh Şamil Mahallesi'ndeki Dündar Apartmanı'nın müteahhitleri İlhami Dündar ile Sercan Erbey ile arsa sahibi hakkında "bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümü ve yaralanmasına neden olma" suçundan 22 yıl 6'şar ay hapis istemiyle açılan davanın karar duruşması görüldü.  Diyarbakır 10’ncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Dündar ile Erbey tutuklu bulundukları cezaevinden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden bağlanırken, sanık ve müşteki avukatları duruşma salonunda hazır bulundu.

Erbey'in avukatı, müvekkilinin ölümlerde sorumluluğu bulunmadığını iddia ederek, müvekkilinin beraatını istedi. Mahkemede aksi kanaatte ise müvekkilinin "Basit taksirle öldürmek" suçundan ceza verilmesini talep eden Erbey'in avukatı, binayı ikinci müteahhide devretmeden bu daireleri ailesi ve akrabalarına satmasını kusursuzluğunun kanıtı olarak ileri sürdü. Erbey'in avukatı müvekkilinin tahliyesi ve beraatını istedi. 

Ardından savunma yapan Sercan Erbey, binayı 5'inci kata kadar kendisinin yaptığını sonrasında ise kendisinin yapmadığını ifade etti. 

Diğer tutuklu sanık İlhami Dündar’da önceki beyanlarını tekrarlayarak, beraatını istedi.

Müşteki avukatlarından Yusuf Çakas ise, kusurları bulunan kamu görevlilerinin de tespit edilerek, cezalandırılmasını istedi. 

Mahkeme, her 2 müteahhide "Bilinçli taksirle ölüme sebebiyet vermek" suçlamasıyla ayrı ayrı 16 yıl hapis cezası verdi. sanıklara iyi hal indirimi sanıklarını cezalarını 13 yıl 4'er aya indirdi. Sanıkların tahliyesi talebini reddeden mahkeme, arsa sahibinin ise beraatına karar verdi.