15 Haziran 2023'te Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde arazi anlaşmazlığı nedeniyle çıkan ve 9 kişinin hayatını kaybettiği, 2 kişinin yaralandığı silahlı kavgaya ilişkin firari sanıklardan biri yakalandı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan 11'i tutuklu, 11'i firari 31 şüpheli hakkında hazırlanan 151 sayfalık iddianame, 7. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edildi.

İl Jandarma Komutanlığı Jandarma Suç Araştırma Timleri (JASAT), dava kapsamındaki firari sanıklardan Ö.T.'nin Bismil ilçesinin kırsal Serçeler Mahallesi'nde olduğunu tespit ederek operasyon yaptı. Yakalanan firari sanık jandarmadaki işlemlerinin ardından çıkarıldığı nöbetçi sulh ceza hakimliğince tutuklandı.

Geçen yıl 15 Haziran'da Bismil ilçesinin Serçeler Mahallesi'nde aralarında yaşanan husumet ve arazi anlaşmazlığı sebebiyle Alyamaç ve Taş aileleri arasında silahlı kavga çıktı. Kavgada Halil, Orhan, Serhat ve Mehmet Can Taş ile Mehmet Emin, Mehmet Selim, Ömer, Yunus ve Muhammet Alyamaç hayatlarını kaybetmişti.

SANIKLAR İÇİN 5’ER KEZ MÜEBBET İSTENİYOR

İddianamede, 31 sanıktan 26'sı hakkında "tasarlayarak kasten öldürmek" suçundan 5'er kez ağırlaştırılmış müebbet, kavgaya müdahale eden güvenlik güçlerine yönelik açılan ateş nedeniyle de 9 kişiye yönelik "kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan 117'şer yıldan 180 yıla kadar, 5 sanık hakkında ise "tasarlayarak kasten öldürmek" suçundan 4'er kez ağır ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile 26 kişiye karşı "kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan 338'er yıldan 530 yıla kadar hapis cezası isteniyor.