Kahramanmaraş merkezli 2 büyük depremin ardınan hiç zaman kaybetmeyen AKUT’un Antalya ekibi, arama-kurtarma çalışmaları için yola çıkartıldı. Antalya’da 73 AKUT gönüllüsü bölgede çalışmalara katıldı. AKUT, depremin etkilediği 10 ilde 30 ekip halinde 46 araç, 4 arama köpeği ve 980 gönüllüsüyle arama-kurtarma çalışmaların sürdürürken, bu çalışmalarda son olarak 397 kişinin de tahliyesi gerçekleştirildi.

AKUT Antalya ekibi, depremin büyük yıkıma neden olduğu Hatay’da çalışmalarını sürdürürken, bölgedeki koordinasyon ve organizasyon Muratpaşa Belediyesi’nin sivil toplum merkezi ASSİM’den sağlanıyor. AKUT Antalya Lojistik Sorumlusu Ali Demirel, depremin 10 ili etkilemesi nedeniyle Hatay’la birlikte birçok noktaya teknik malzeme desteğinin de Antalya’daki merkezden yönlendirildiğini söyledi.

ASSİM’de neredeyse 7/24 esaslı bir çalışmanın yürütüldüğünü belirten Demirel, “15 kişi burada vardiyalı bir şekilde çalışıyoruz. Bunun için güvenli bir ortama ihtiyacımız vardı. Muratpaşa Belediyesi’ne teşekkür ederiz” dedi.