Edirne F Tipi Cezaevi’nde 6 Kasım 2016 tarihinden bu yana tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, avukatları aracılığıyla sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yaptı. Demirtaş’ın açıklaması şöyle:

Seçim2023 I Kılıçdaroğlu’nun videosunu beğenen Mehmet Şimşek: Maalesef oluyor böyle şeyler Seçim2023 I Kılıçdaroğlu’nun videosunu beğenen Mehmet Şimşek: Maalesef oluyor böyle şeyler

“İktidar, bu korkunç günlerde bile zulümden, baskıdan, adaletsizlikten vazgeçmedi. ‘Her yangında ilk kurtarılacak şey, Beyefendi'nin koltuğudur’ diyerek devletin tüm gücünü, koltuğu kurtarmak için seferber ettiler. Ancak dördüncü günde sıra depremzedelere gelebildi. Tam 13 gündür, deprem yıkımını sadece biz hapistekiler televizyondan izliyoruz, bir de Cumhur'un küçük ortağı izliyor. Çıktı iki defa konuştu; tehditler, hakaretler savurup indi. Onun da kurtarmaya çalıştığı ilk şey, Beyefendi'nin koltuğu. Yurtsever olun, halkınızı sevin ama pespaye milliyetçiliğe, ırkçılığa bulaşmayın. İnsanlığınızı bile elinizden alır.”