Demirören Medya Grubu, Ziraat Bankası "kayyum"u ile yönetiliyor

Ziraat Bankası "kayyum"ları Demirören'in hem Milli Piyango'yu hem de gayrimenkullerini satmasını istedi. Demirören hem Milliyet gazetesini hem de bazı DHA bürolarını kapatacak.

MEDYA 26.11.2021 - 14:55 26.11.2021 - 15:15

Medyakoridoru.com'dan Canan Kaya'nın haberine göre Ziraat Bankası, Demirören'den bir türlü geri alamadığı kredi ödemesini tahsil etmek için medya grubundan yeni taleplerde bulundu. 

2018 yılında Doğan Medya Grubu'nu satın alabilmesi için hükümet desteğiyle Ziraat Bankası'ndan Demirören Medya Grubu'na kullandırılan 750 milyon dolarlık kredinin geri ödenmemesi, en çok da Ziraat'in başını ağrıttı. Ancak buradaki mesele yalnızca parasını tahsil edemiyor olmasıyla ilgili değil. Ziraat Bankası'nın uluslararası bankacılık kurallarına göre faaliyet göstermesinden ötürü 9 aydır ötelediği bilançosuyla ilgili.

DEMİRÖREN MEDYA GRUBU KAYYUMLA YÖNETİLİYOR

Demirören Medya Grubu, şu anda fiili olarak olmasa da gayri resmi olarak "kayyumla" yönetiliyor. Ziraat Bankası'na bağlı olan bir ekip, borçların ödenebilir hale gelmesi için sürekli olarak grubun hesaplarını inceliyor. Yani Demirören'in muhabesinin neredeyse tüm kontrolü bu kayyumların elinde. Bu arada Demirören Medya Grubu'yla ilgili tek önemli gelişme bu değil. Tasfiye ve kapatma haberleri de gündemde.

Grubun içinden çok sağlam bir kaynaktan edindiğim bilgiye göre; "kayyum", ödenmeyen borçların tahsili için Demirören'e "Ya Milli Piyango'yu ya da garimenkullerini sat" dedi. Bu gayrimenkullerden biri de eski Vatan gazetesi binası. Çünkü Ziraat Bankası, uluslararası bankacılık kurallarına göre işlem yaptığı ve bu sisteme kayıtlı olduğu için, batık kredilerin bu yılın sonunda artık açıklanması gerekecek. Ziraat'in, daha önce 3 defa ötelediği bu durumu artık uzatma şansı da kalmadı. Yani bilanço açıklandığında, daha önce göremediğimiz Demirören'in batık kredisini bu kez görme imkanımız olacaktı. Hâl böyle olunca, geri ödenmeyen bu krediyle ilgili hesaplarda bir hareketliliğin görünmesi gerekiyordu.

İşte kayyumlar, bankanın içinde bulunduğu bu çıkmazı bir nebze de olsa düzeltebilmek için Demirören'in hem Milli Piyango'yu hem de gayrimenkullerini satmasını istedi. Bu varlıkların satılması durumunda ise Demirören'e kredi borcuna karşılık olarak 50 ila 70 milyon dolar arasında bir ödeme yaptıracaklar. Bu yöntemle, bilanço açıklanmadan önce hesaplarda hareketlilik olmasını sağlayacaklar. 

Finansal verilerin paylaşılacağı tarih ise 4 Aralık 2021.

MİLLİYET GAZETESİ KAPANIYOR

Demirören Medya Grubu, bir süre önce sayfa sayısını azalttığı Milliyet gazetesini kapatıyor. Gazetenin sadece internet ortamında yayına devam edeceği söyleniyor. Bu gelişmeyle birlikte çok sayıda gazetecinin de işsiz kalacağı konuşuluyor. Milliyet'in kapatılma kararı da bugün saat 16:00'da çalışanlara tebliğ edilecek.

DHA BÜROLARI DA KAPANACAK

Demirören Haber Ajansı'nın bazı bürolarının kapatılacağı ve çok sayıda çalışanın işten çıkarılacağı belirtiliyor. Özellikle Ege ofisine bağlı olan çok sayıda büronun tek bir merkezde toplanacağı ifade ediliyor.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.
DOLAR
EURO
STERLIN
ALTIN
BIST