DEM Parti Sözcüsü Ayşegül Doğan, MYK toplantısında alınan kararları Genel Merkez'de düzenlediği basın toplantısında açıkladı. 

"Parti olarak aldığımız tüm kararlarda Balıkesir'den Van'a, Ankara'dan Diyarbakır'a onlarca il ve ilçede yaptığımız halk toplantıları ve halk buluşmalarında dile gelen talepler, öneriler ve eleştiriler belirleyici oldu" diyen Doğan, şöyle konuştu:

"4 Aralık günü burada yaptığımız basın toplantısında bir eğilimi paylaşmıştık. O günkü eğilimimiz Türkiye'nin her yerinde kendi adaylarımızla seçime girme yönündeydi.  Aylardır partimizin gündeminde, güçlü bir seçenek olarak duran hatta eğilim olarak da kamuoyuyla paylaştığımız, kaybettirmek ya da kazandırmak için değil, DEM Parti olarak kazanmak için İstanbul seçimlerine kendi adaylarımızla girmeye karar verdik. Bugün aslında bu kararı sizlerle paylaşmak için toplandık.

İlgili kurullar, aday belirleme çalışmalarına başladı. 9 Şubat'a kadar hem İstanbul adaylarımızı hem de diğer kentlerde aday göstereceğimiz yerleri ve adaylarımızı açıklayacağız."

"BAŞAK DEMİRTAŞ ADAY HAVUZUMUZDA"

Başak Demirtaş'ın olası adaylığı ile ilgili soruya yanıt veren Doğan, "9 Şubat'a kadar İstanbul dahil olmak üzere aday göstereceğimiz diğer kentlerdeki adaylarımızı açıklayacağız. Tabii ki sevgili Başak Demirtaş da aday havuzumuzda... Birbirinden değerli isimler var havuzumuzda. Kamuoyuna yansıyan pek çok ismin aklımızda olduğu, değerlendirildiği ve onlarla istişareler yapıldığını bilinmesi isterim" dedi.