Pazarcı Mücahit Sütçü ve Emrah Tekin, “A takımı bizi pazarın dışında kameraların görmediği bir yere götürdü. Turgut Altınok önce kendisi yumruk attı sonra da yanındakilere dövdürdü” dedi.

Ankara’nın Keçiören ilçesine bağlı Etlik Mahallesi’nde kurulan pazarda 23 Ağustos'ta yaşanan olayda darp edilen pazar esnafı Mücahit Sütçü ve Emrah Tekin bir gün gözaltında kaldıktan sonra “görevli memura mukavemet” ve “hakaret” suçlarından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Darp edilen Sütçü ve Tekin, Keçiören Belediyesi Başkanı Turgut Altınok, Başkan Yardımcısı Kazım Kabadayı ve yanındaki diğer şahıslardan şikayetçi oldu.

TEZGAH AÇMAKTAN MEN EDİLDİLER

Olayda darp edilen Sütçü ve Tekin, Keçiören Belediyesi kararıyla, Keçiören’deki tüm pazar yerlerinde tezgah açmaktan “kurallara uymadığı” gerekçesiyle men edildi. 

Yaşananlar bazı medya yayın organları tarafından “ezik şeftali kavgası” başlığıyla servis edildi. Ancak darp edilen Sütçü ve Tekin, olayların kendilerinin Keçiören Belediyesi’ne bağlı çalıştığı bilinen “A takımı” tarafından darp edilmeleri üzerine başladığını söyledi. Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuşan Sütçü ve Tekin’in yanı sıra mahalle halkı yaşadıklarını, “A takımı” olarak bilinen grubun neler yaptığını anlattı.

‘BAŞKAN YARDIMCISI TEZGAHIMIZI DAĞITTI’

Yaşananların “ezik şeftaliyle” alakası olmadığını belirten Sütçü, “Bizim şeftaliler arasında irili ufaklı karışık olduğu için ucuza sattık. Faturasında da irili ufaklı şeftali diye yazıyor. Biz malımızı satarken Belediye Başkan Yardımcısı Kazım Kabadayı geldi, sorgu sual etmeden tezgahımızı yıktı. Bunlar kamera kayıtlarında da var. Karakolda bizzat gördüm. Biz de ‘tamam toplarız’ dedik. O da başımıza iki zabıta dikti ‘bunlara mal sattırmayacaksınız, kameraya çekeceksiniz’ dedi. Tezgahımıza müşteri geldi onlara da izin vermediler. Aradan bir süre geçtikten sonra başkan yardımcısı yeniden geldi. Emrah Tekin de ‘biz buraya 7 bin TL ödedik ezik çürük yok açın bakın’ dedi. Başkan yardımcısı tezgahımız dağıttı. Küfretti. Biz de ‘bunu yapmaya hakkınız yok, gelip bize hakaret edemezsiniz’ dedik. Yanındaki şahıs Emrah’ın kafasına telsizle vurdu. Zabıta da kolumuza girdi ve pazarın girişine çıkardı” dedi.

'ALTINOK 50-60 KİŞİYLE GELDİ'

Pazarın girişinde bekletilirken Altınok’un bir grupla yanlarına geldiğini vurgulayan Sütçü, sonrasında yaşananları şöyle anlattı: “Gelir gelmez ağza alınmayacak hakaretler etti, yanındaki koruması da Emrah’ı itekledi. Pazarın içinde her tarafta kamera vardı ve bizi darp ettiklerinde pazarcılar buna izin vermezdi. Altınok yanındaki A takımı denilen çeteye, ‘Bunları pazarın dışına’ çıkarın’ dedi. Yanındakiler de bizi tanıyor ‘ya boşverin başkan herkese küfrediyor siz taşkınlık çıkarmayın sizi pazarın dışına alalım siz orada sakinleşin’ diyerek pazarın dışına çıkardılar. Etrafta kameraların olmadığı bir köşeye götürdüler. Bir süre sonra Altınok yeniden geldi ve yanında en az 50-60 kişi vardı. Gelir gelmez bizi itekledi, hakaretler etmeye başladı. Bize yumrukla vurdu sonra da yanındaki adamlara, ‘vurun’ dedi. Yanındakilerin hepsi birden bize vurmaya başladı. Emrah bir yere ben bir yere kaçtım. Kaçarken önümü kestiler ve dövdüler. Bir süre sonra dayanamadım yere düştüm.”

‘HER TARAFIM SARGILIYKEN NEZARETHANEYE ATTILAR’

Hastaneye yoldan geçen birisinin arabasıyla kaldırıldığını dile getiren Sütçü, darp raporu aldığını belirtti. Hastanedeyken pazarda yaşananlardan haberdar olmadığını dile getiren Sütçü, “Hastaneden çıktıktan sonra Aktepe Sivil Ekipler Amirliği’ne ifade vermeye gittim. Oradan beni alıp Etlik Karakolu’na götürdüler. Pazar içindeki olaylarla alakam olmadığı, her tarafım sargılı olmasına rağmen nezarethaneye attılar. Sabaha kadar aç susuz beklettiler. Bizi dövenlerin ifadesi dahi alınmadı. Savcı da bizi suçlar şekilde ‘bu olayı niye bu kadar uzattınız’ dedi. Bana ‘sen hiç dayak yemiş birine benzemiyorsun’ dedi. Ben de kamera kayıtlarının olduğunu söyledim. Ama mağdur olmamıza rağmen haftada iki gün gidip imza atacağız” diye belirtti.

Keçiören’deki tüm pazar yerlerinin iptal edilmesine de tepki gösteren Sütçü, “Ne zaman açacağım da belli değil. Adalet istiyoruz. Şikayetçi olduk sonuna kadar da takipçisi olacağız” dedi.

‘ALTINOK DİKTATÖRLÜK YAPIYOR’

Altınok’un sürekli pazarları gezdiğini ve esnafa hakaretlerde bulunduğunu sözlerine ekleyen Sütçü, “Karşı çıktığınız zaman da bu ‘A Takımı’ denilen çeteyi çağırıp, dövdürüp tezgahları yıktırıyor. Bunu herkese yapıyor. Her sabah zabıta denetim yapıyor akşam da Altınok ya da yardımcısı denetime geliyor. Daha önce de bir akrabamızı darp etti. Akrabamız şikayetçi olacaktı, Altınok haber gönderdi, ‘şikayetçi olursan pazar yerlerini kapattırırım’ diye. Korkusundan kimse ses çıkarmıyor. Altınok diktatörlük yapıyor. Altınok’tan önce de disiplin vardı. Ama şimdi zulüm oluyor. Kafasına göre tezgah toplatıyor. Geldiği zaman selam vermez, hep kaba konuşur, hakaret eder. Bunu yaparak vatandaşa iyi görünmeye çalışıyor” diye konuştu.

Gözden kaçırmayın

Mücella Yapıcı'ya Adana'dan mektup Mücella Yapıcı'ya Adana'dan mektup

‘SONUNA KADAR ŞİKAYETÇİYİM’

Olayda darp edilen ve bundan dolayı sesinin kısıldığını ifade eden Emrah Tekin de “Altınok’un yanındaki ‘A Takımı’ denilen çete boğazımı sıktı, kulağıma telsizle vurdular, darp raporu aldım ve şikayetçi oldum. Sonuna kadar şikayetçiyim. Biz çürük şeftali satmadık, müşteriyle kavgamız olmadı. Şu an çalışamıyoruz. 7 bin TL’lik malımız çöpe gitti” dedi.

‘BUNDAN SONRA AKP’YE OY YOK’

“A Takımı” olarak bilinen kişilerin Keçiören Belediyesi’ne bağlı temizlik personeli olarak gösterildiğini ama Altınok’un korumalığını yaptığını kaydeden Tekin, “Parklarda alkol içenler varsa müdahale ediyorlar. Altınok pazara denetime bu grupla geliyor. Esnafa hakaret ediyor. Pazarcıların çoğu Kürt. Bir nevi ırkçılık yapıyor. Kürtleri ezmek istiyor” diye konuştu. Kendisinin yıllardır AKP’ye oy verdiğini de sözlerine ekleyen Tekin, “Bundan sonra bir tane bile oy alamaz” dedi. Ankara’nın Haymana ilçesinden olduğunu belirten Tekin, “Bizim köyde 2 bin oy varsa hepsi AKP’ye gidiyordu bundan sonra bir tane oy yok. Hizmet görmüyoruz, aşağılanıyoruz” şeklinde konuştu.