Cumhurbaşkanı Erdoğan, yılın son Kabine toplantısı sonrası kurdaki dalgalanmaları durdurmak için alınacak yeni tedbirleri açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi sona erdi. 2 saat 45 dakika süren toplantının ardından Erdoğan ulusa sesleniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmalarından satır başları şu şekilde:

Afrikalı liderleri ülkemizde bir kez daha misafir ettik. Zirvemiz öncekiler gibi çok başarılı geçti. Mevkidaşlarımla ikili ilişkileri ve bölgesel meseleleri görüştük. Bakanlarımızın iştirakiyle düzenlenen oturumlarıyla çok sayıda atılabilecek adımları konuştuk. Salgın şartlarına rağmen bu zirve ile Türkiye-Afrika ortaklığında yeni bir döneme girdiğimize inanıyorum. Hedefimiz 50 milyar dolara ardından da 75 milyar dolara ticaret hacmimizi çıkarmak istiyoruz.

Afrika'yı tehditler yumağı olarak görmüyoruz, yükselen bir güç olarak değerlendiriyoruz. Kritik bir dönemde gerçekleştridiğimiz zirvemizin hayırlı olmasını temenni ediyorum. Katılan herkese ülkem ve milletim adına teşekkür ediyorum.

2022 BÜTÇESİ

TBMM’de gerçekleştirilen 2022 yılı bütçesinin hayırlı olmasını diliyorum. 385 saati aşkın görüşmeler devam etti.

Kalkınma planımızda öncelik verilen sektörlere tahsis edilen ödenekler ortalamanın üzerinde tutulmuştur. Sürece katkı veren milletvekillerimize teşekkür ediyorum. 2022 bütçesinin giderleri bir önceki yıla oranla yüzde 30 arttı.

"ÇALIŞANLARIMIZI HAYAT PAHALILIĞI ALTINDA EZİRMEME SÖZÜMÜZÜ TUTUYORUZ"

Milletimizin iş ve aş sahibi olmasını sağladık. 3,5 trilyon dolarlık altyapı ve üstyapı yatırımı sayesinde yıldızı parlayan bir Türkiye inşa ettik. Tüm dünyada her alanda ‘evet’ önemiyle gerçekten herkese dudak ısırtacak adımları attık. Hangi engellerle karşılaştığımızı en iyi milletimiz biliyor. Nice engeli aşarak ülkemizi bugünkü seviyesine getirdik. Şimdi de Türkiye’yi dünyanın en büyük 10 ekonomisi içine sokma mücadelesi veriyoruz. Üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir mesele olmadığına inanan insanlarız.

İnancı, onuru ve değerleri uğruna hayatını ortaya koyan bir millet olarak tüm engelleri aşacak güce sahibiz. Stokçuluk ve fahiş fiyatlar uygulayanlara yönelik çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Çalışanlarımızı hayat pahalılığı altında ezdirmeme sözümüzü tutuyoruz.

Asgari ücretten alınan gelir ve damga vergisini kaldırdık. Yeni asgari ücretin hayırlı olmasını dilerim. Üretimi ve istihdamı desteklemek için çok sayıda paketi hayata geçiriyoruz.

ÇOK SAYIDA PAKET HAYATA GEÇİRİYORUZ

Gözden kaçırmayın

Beşiktaş Belediye Başkanı Akpolat: Merkeze gençleri koyduk Beşiktaş Belediye Başkanı Akpolat: Merkeze gençleri koyduk

Kurdaki dalgalanmaları durdurmak için yeni tedbirleri hayata geçiriyoruz.

Tasarruflarını değerlendirirken kurdaki yükselişten kaynaklanan kaygılarını gidermek isteyen vatandaşlarımıza yeni bir finansal alternatif sunuyoruz

Döviz kurundaki dalgalanma nedeniyle ihracatçılara ileri vadeli kur rakamı verilecek.

Bundan sonra hiçbir vatandaşımızın 'kur daha yüksek olacak' diye mevduatını Türk lirasından dövize geçirmesine ihtiyaç kalmayacak.

Ülkemizde yastık altında 280 milyar dolar değerinde 5 bin ton altın bulunduğu biliniyor. Bu altının piyasaya kazandırılması için yeni araçlar geliştirilecek.

Uzun vadeli istihdamı korumak için krediler verilecek.

Bireysel emeklilik sistemimizin cazibesini artırmak için devlet katkısı oranını yüzde 5 daha artırarak yüzde 30'a çıkartıyoruz

Hedeflerimiz doğrultusunda azimle ve kararlılıkla yolumuza devam ediyoruz.

MEMURLARA MÜJDEMİZ VAR

Aldığı ücret ne olursa olsun tüm çalışanlar asgari ücret kadar gelir ve damga vergisinden muaf olacak. Memurlarımızın da bu sayede ücretlerinin armasına imkan sağlıyoruz.

"BİZ BU OYUNA GELMEYECEĞİMİZİ SÖYLÜYORUZ"

Döviz kurunu istikrara kavuşturacağız. Sevgili milletim biz sizi seviyoruz, size inanıyoruz. 19 yıl Türkiye'nin nereden nereye geldiğini iyi biliyorsunuz, biliyoruz. Dünyadaki para bolluğu maliyetleri ve ardından fiyatları artırdı. Bizim ekonomidede dünya 5'ten büyüktür dememizin sebebi de kendilerini büyük olarak tarif eden ülkelerin yer almasıdır. Biz bu oyuna gelmeyeceğimizi söylüyoruz. Bunu için yatırım, istihdam, ihracat diyoruz. Artık bu ülke ithalat cenneti olmayacak, bu ülke kendi alın teriyle başkalarının refahını finanse eden ülke olmayacak.

Göreve geldiğimizde 23,5 milyar dolar IMF borcumuz vardı. Şu an IMF'ye borcumuz yok. Bay Kemal nereden aldık biz bu borç yükünü? Sizlerden aldık.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİN BURS ÜCRETLERİNİ YÜKSELTİYORUZ

Her yıl ortalama 150 bin yeni öğrenci burs alamaya hak kazanıyordu. Bu yıl 180 bin evladımız burs imkanından faydalanacak. Bu ülkede üniversite harçlarını kim kaldırdı? Biz kaldırık. Harçlardan dolayı yapılan eylemleri hatırlayın. 45 liracık burs veriyorlardı, 45 liracık... Önümüzdeki yıl burs ücretlerini lisansta 850 liraya, yüksek lisansta 1700 liraya, doktorada ise 2500 liraya çıkartıyoruz.