Çiğli Belediyesi’nin Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin ardından başlattığı ‘Afet Eylem Planı’ çalışmaları bilim insanları, meslek odaları, arama-kurtarma ekipleri ve sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği içerisinde yürütülecek. Çalışmalar sonucunda ilçenin doğal afetlere karşı risk analizi yapılarak, alınması gereken tedbirlerle ilgili çalışmalara başlanacak. 

Çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunan Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, şunları kaydetti:

“BİLİMİN IŞIĞINDA KOLEKTİF HAREKET EDİLMELİ”

“Ülkemizi yasa boğan bir deprem yaşadık. On binlerce canımızı kaybettik. Deprem bölgesinde yer alan bir ülke olarak hemen hemen bütün şehirlerimiz bu riski taşıyor. Depremle veya diğer doğal afetlerle mücadele bir kişinin ya da kurumun tek başına üstesinden gelebileceği bir konu değil. Bilimin ışığında kolektif bir bilinçle hareket edilmesi gereken ciddi bir durum. Bu sebeple Kahramanmaraş depremini milat kabul edip yerel yönetimlerden merkezi yönetime, bilim insanlarından sivil toplum kuruluşlarına, meslek odalarından vatandaşlarımıza tüm paydaşların iş birliği içerisinde çalıştığı bir süreç başlatmalıyız.

“İLÇEDE 30 BİN YAPIYI TARAYACAĞIZ”

Genel itibarıyla deprem, bölgesel olarak da heyelan gerçekliğiyle karşı karşıya olan bir ilçeyiz. Çiğli Belediyesi olarak, bu bilinçle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 2021 yılında başlattığımız ve Kahramanmaraş depremi sonrasında hızlandırdığımız yapı stoku çalışmaları kapsamında ilçemizdeki 30 bin yapının taramasını tamamlamayı hedefliyoruz. Belediye bünyesinde oluşturduğumuz gönüllü vatandaşlarımızdan oluşan 150 kişilik Mahalle Arama Kurtarma ekibimizi büyütmek için eğitimlerimizi sürdürüyoruz. Harmandalı bölgesinde Çöp Tesisi’nden kaynaklanan heyelanlar meydana geliyor. Bu durumun can ve mal kaybına yol açmaması için tesisin kapatılmasına yönelik girişim ve görüşmelerimiz devam ediyor. Son olarak, ilçemizin risk haritasını çıkarmak için Afet Eylem Planı çalışmalarımızı başlattık. Bilim insanları ve meslek odalarının katkılarıyla çalışmalarımızı en kısa sürede tamamlayıp, ilçemizi bekleyen riskler doğrultusunda gerekli önlemleri almak için harekete geçeceğiz.”