CHP Sözcüsü Deniz Yücel, partisinin genel merkezinde Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı gündemine dair açıklamalarda bulundu.

Dün bazı bölgelerde yenilenen seçimlere dair değerlendirmelerde bulunan Yücel, "31 Mart Yerel Seçimlerinde CHP’nin hiçbir itirazını kabul etmeyen YSK, CHP’nin aleyhine olan itirazları kabul etmiş ve bazı ilçe ve beldelerde seçimlerin yenilenmesine karar vermişti. Kayseri’nin Pınarbaşı İlçesi ve Kırklareli Lüleburgaz Büyükkarıştıran Beldesinin de içinde bulunduğu toplam 7 seçim çevresinde dün seçimler tekrar edildi.  Pınarbaşı’nda 289 oy farkla, Büyükkarıştıran’da da 185 oy farkla seçimi kazandık.Böylece CHP’li Belediyelerin sayısı 409’dan 411’e çıktı" ifadelerini kullandı.

Yücel, şöyle devam etti: "31 Mart’ta Pınarbaşılıların ve Büyükkarıştıranlıların verdikleri oyları gasp edenler, yok sayanlar, pürüzsüz zaferimizi geciktirenler, dün en güzel cevabı yine Pınarbaşılılardan, Büyükkarıştıranlılardan aldılar. Pınarbaşı Belediye Başkanımız Deniz Yağan’ı ve Büyükkarıştıran Belediye Başkanımız Ertuğrul Çamlıca’yı tebrik ediyor, görevlerinde başarılar diliyorum."

KAYYUM TEPKİSİ

Hakkari Belediyesi'ne kayyum atanmasına tepki gösteren Yücel, "31 Mart’ta vatandaşlarımızın sandığa yansıyan iradeleri, iktidara pek çok konuda mesaj verdi. Bunlardan biri de kayyum atamaları idi. İktidarın bu mesajları hala idrak edemediğini, bu sabah Hakkari Belediyesi'ne kayyum atanmasından anlıyoruz" diye konuştu.

"Kayyum uygulaması demokrasiye tahammülsüzlüktür" diyen Yücel, şunları söyledi:

"Kayyum atamak, masumiyet karinesini yok saymak, henüz hakkında kesinleşmiş bir yargı kararı olmayan seçilmiş Belediye başkanını doğrudan doğruya suçlu ilan etmektir. Biz şüphesiz, Hakkari halkının iradesinin yanında, kayyum anlayışının karşısındayız. Bu konu MYK toplantımızda görüşüldü ve MYK görevlendirmesiyle yarın, Genel Başkan yardımcımız Zeliha Aksaz Şahbaz, Antalya Milletvekilimiz Cavit ARI, Bursa Milletvekilimiz Kayıhan PALA ile birlikte yarın Hakkari’ye gideceğiz. Bu antidemokratik uygulama ile ilgili incelemelerde ve temaslarda bulunacağız ve kamuoyunu bilgilendireceğiz."

"GEZİ TUTUKLULARI SERBEST BIRAKILSIN" ÇAĞRISI

Gezi Direnişi'nin 11. yıl dönümüne dair de mesaj veren Yücel, "Özgürlüğümüze, yaşam tarzımıza, toplumsal hassasiyetlerimize dokundurtmayız diyenlerin yazdığı Gezi destanının 11. Yıl dönümündeyiz! İktidarın, toplumsal hassasiyetleri ve kent belleğini yok sayarak yaptığı dayatmaya karşı, tamamen barışçıl yöntemlerle direnen, protesto hakkını kullanan kitlelere, kolluk kuvvetlerinin keyfi bir şekilde zor kullanması, cebir ve şiddet uygulaması sonucunda büyüyen, ülkenin dört bir yanına yayılan bir halk hareketidir Gezi" ifadelerini kullandı.

"Can Atalay, Tayfun Kahraman, Çiğdem Mater, Mine Özerden ve Osman Kavala halen cezaevindeler" diyen Yücel, şunları söyledi:

"Daha önce haklarında beraat kararı verilmesine rağmen cezaevindeler! Anayasa Mahkemesi'nin ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin birden fazla ihlal kararı vermesine rağmen cezaevindeler. Siyasi tutuklular, siyasi hükümlüler, siyasi davalar bu ülkenin ayıbıdır. Yargının, adaletin siyasallaştığı yerde iktidar sahipleri dahil kimse güvende değildir. Eğer birileri bu ülkenin normalleşmesini gerçekten istiyorsa, bu zulme bir an önce son verilmesi gerekiyor. Buradan bir kez daha yineliyoruz. Gezi tutukluları bir an önce serbest bırakılsın."