Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) 2021 Yılı Başarılı Gazetecileri ödülleri, düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Gözden kaçırmayın

ÇGD ödülleri sahiplerini buldu ÇGD ödülleri sahiplerini buldu

Çağdaş Gazeteciler Derneği’nin (ÇGD) geleneksel olarak her yıl verdiği “Yılın Başarılı Gazetecileri Ödülleri”nin töreni Ankara’da, Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleştirildi.

ÇGD’nin 2021 yılı ödüllerinde Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Ödülü’ne Gazete Duvar’da kaleme aldığı yazılarıyla Bahadır Özgür değer görülürken ÇGD’nin Dayanışma Ödülü ise 10 Ekim Katliamı’nda yaşamını yitirenlerin yakınları ve yaralananlar tarafından kurulan 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği’ne verildi.

‘KENDİ BAKANLIĞI’NA MAL SATAN’ 

TV Haber Ödülü’nün sahibi ise Akdeniz ve Ege bölgelerinde geçen yıl yaşanan orman yangınlarını aktardığı haberleriyle Halk TV muhabiri Hazar Dost oldu. 2021 yılı Haber Ödülü’nü Oda TV’deki “Kendi bakanlığına mal satan bakan” haberiyle Can Özçelik aldı.

Yerel Medya Haber Ödülü’nün 2021 yılındaki sahibi ise Yeşil Gazete’de yayınlanan “Suya gömülen Hasankeyf’ten sonrası: Elektriksiz, susuz derme çatma yaşamlar” haberiyle Metin Yoksu oldu.

‘650 LİRALIK DUL MAAŞIYLA YAŞAYAN KADIN’ 

Mustafa Ekmekçi Haber Ödülü, “Bir çift terliğe satılan Kilia İdolü, Türkiye zamanında harekete geçmediği için ABD’de kaldı” haberiyle Cumhuriyet Gazetesi yazarı Özgen Acar’a verilirken, Rafet Genç Haber Ödülü ise Afgan göçü haberleriyle gazeteci Ruşen Takva’ya verildi.

“Yılın Başarılı Gazetecileri Ödülleri” kapsamında Behzat Miser Kent Haber Ödülü’nü ise “650 Liralık Dul Maaşı ile Yaşayan Kadın: Ben Fakirim, Fakir Mi Öleyim?” haberiyle ANKA Haber Ajansı’ndan Burhan Demircioğlu kazandı.

‘PLASTİK FABRİKASINDA BİR GÜN’ 

Röportaj Ödülü, “Plastik fabrikasında bir gün: Ne güvence ne sigorta üç kuruşa çalışma” röportajıyla Evrensel Gazetesi muhabiri Murat Uysal’a verilirken, İzzet Kezer Haber Fotoğraf Ödülü’nü ise eski Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın AK Parti TBMM Grup toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı alkışlamadığı “Bir tek o alkışlamadı” fotoğrafıyla Sözcü Gazetesi’nden Zekeriya Albayrak aldı.

Karikatür Ödülü Gazete Pencere’den Bülent Çelik’e, Sayfa Tasarım Ödülü ise BirGün Gazetesi’nden “Covid-19 pandemisinden kaynaklı yaşanan ölümlere ilişkin birinci sayfa” tasarımıyla Barış Can Sarıkaş’a verildi.

‘YERLİ TOHUM NASIL BİTİRİLDİ’

Orhan Koloğlu İnceleme Araştırma Ödülü’nün bu yılki sahibi Kelime Ata olurken, Belgesel Ödülü’nü Seda Gökçe kazandı. Mahmut Tali Öngören TV Program Ödül’ü ise “Gündem Özel-Yerli Tohum Nasıl Bitirildi” programıyla Halk TV’den Sorel Dağıstanlı’ya verildi.

Bu yılki Podcast Haber Ödülü’nün sahibi ise “Türkiye 2050: Gelecekte Bir Yolculuk”; “Marmara’yı Nasıl Bitirdik? Müsilaj ve Ötesi” haberleriyle Kısa Dalga’dan Mehveş Evin’e verildi.